Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BlackRock’ın Bitcoin ETF’sinde Yapılan Değişiklik Wall Street Bankalarını Teşvik Ediyor

Spot bitcoin ETF’sinde yapılacak olan değişiklikle, yetkili katılımcılar (AP’ler) yalnızca kripto varlıklarla değil nakit parayla da yeni hisseler oluşturabilecek.

13 Aralık 2023 11:29

Güncellenme: 13 Aralık 2023 11:48

BlackRock’ın önerdiği spot bitcoin (BTC) ETF’sinin yapısında yapılacak olan değişiklik, kripto para birimleri kısıtlamalarıyla boğuşan Wall Street bankaları için kilit bir rol oynayacak.


Şirket kısa bir süre önce ETF ekosisteminin hayati bir parçası olan yetkili yatırımcıların yalnızca kripto para birimleriyle değil nakit para aracılığıyla da fon oluşturabileceklerini açıkladı.


ABD tarafından düzenlenen bankalar varlıkları arasında bitcoin bulunduramadığından, yapılacak olan bu değişiklik, dünyanın en büyük bilançolarına sahip JPMorgan ve Goldman Sachs gibi şirketlerin BlackRock’ın ETF’sinde AP rolü oynayabileceğini gösteriyor. (Tabii bunu isteyip istemeyecekleri bankalara kalmış.)


BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Nasdaq’ın katıldığı 28 Kasım tarihli toplantı dosyasına göre, bu süreçte yer alan AP’ler ETF custody sağlayıcısı tarafından hem nakit hem bitcoin olarak saklanabilecek.


Spot bitcoin ETF’lerinin onaylanacağına dair umut gün geçtikçe artıyor. Potansiyel bir onay, bireysel yatırımcılardan sektöre yüksek para girişleri sağlayabilir ve dijital varlık endüstrisindeki kurallar her an değişebilir. Şimdiye kadar AP'lerin bankalar değil, Jane Street, Jump Trading ve Virtu gibi kripto deneyimi olan büyük piyasa yapıcı firmalar olacağı düşünülüyordu. Ancak yapılan değişiklikle birlikte bankalar da paylarına düşeni alabilecek ve likidite sağlayıcılar saflarını genişletebilecek.


Daha Fazla Oku

    bitcoin etfblackrockWall street

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk