Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin’in Spot Ticareti Binance’in Elinde

Arcane Research, kripto borsası Binance’in Bitcoin alım satım işlemleri pazar hacminin 2022 yılında yüzde 92’ye yükseldiğini açıkladı.

5 Ocak 2023 10:14

Güncellenme: 5 Ocak 2023 13:03

Arcane Research’e göre işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in Bitcoin alım satım pazar hacmi 2022 itibarıyla yüzde 92’ye yükseldi.


Bu oran, geçen yılın başında yüzde 45 seviyelerindeydi. Ancak Haziran ayında trading ücretlerinin kaldırılması ve ardından büyük rakiplerden biri olan FTX’in iflas etmesi kullanıcıları buraya yönlendirdi.


Arcane, “Trading faaliyetleri açısından nasıl bakarsanız bakın, Binance kripto piyasasının kendisidir” diye yazdı.Binance zaten uzun yıllardır trade hacmi olarak en büyük borsa olma özelliğini koruyor. Ancak bu rakamlar Binance’in artık neredeyse bir tekel olduğunu gösteriyor. CryptoCompare raporuna göre Binance’in genel yıl sonu pazar payı yüzde 66,7 olarak kaydedildi. İkinci sıradaki Coinbase’in pazar payı ise yüzde 8,2 olarak belirlendi.


Oanda analistleirnden Edward Moya bu duruma ilişkin yaptığı yorumda, “Eğer Binance de çökerse, perakende kripto orta çağ karanlığına gömülür. Binance aşırı büyük. Bu kadar yüksek sayıda trade işlem hacminin tek bir borsada toplanması sağlıklı değil” dedi.


FTX’in çöküşünün ardından Binance’in ödeme gücü hakkında da söylentiler çıkmış ve kullanıcılar borsadan kısa süre içinde yüksek miktarda para çekmişlerdi. Ancak Binance bunu atlattı ve şu an için istikrar sağlanmış gibi duruyor. Öte yandan, pazar payının bu kadar büyük olması, Binance’in regülasyonlarla ilgili bir sorunla karşılaşması ya da kullanıcıların güvenini yitirmesi halinde sektör için kötü sonuçlar doğurabilir.


Öyle ki Binance şu anda ABD Adalet Bakanlığı tarafından kara para aklama karşıtı yasalara ve yaptırımlara uyum konusunda inceleme altında. Daha önce borsa için rezerv kanıtı raporu hazırlayan Mazars Group da artık kripto şirketleri için bu hizmeti vermeyi durdurduğunu bildirdi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk