Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madencilik Sektörü Yeni Bir Döngüye Girmeye Hazır

Bernstein’in raporuna göre, sektörün bir sonraki ana hız kaynağı 2024 yılında başlayacak olan ödül yarılaması (halving) olacak.

24 Mart 2023 15:36

Güncellenme: 24 Mart 2023 17:00

Bernstein’in Perşembe günkü araştırma raporunda, madencilik sektörünün yeni bitcoin (BTC) döngüsüne katılmaya hazır olduğu belirtildi.


Şirket, en büyük kripto paranın güvenli liman statüsünden, 2024 yılının başlarında gerçekleşecek ödül yarılaması sisteminden, daha düşük enerji ve ekipman maliyetlerinden olumlu işaretler çıkarıyor.


Rapor; piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin fiyatlarının bu yıl yüzde 70 arttığını, enerji ve ekipman maliyetlerindeki azalmanın nakit üretimi ve madencilerin kaldıraç pozisyonu için iyiye işaret olduğunu söyledi. Bu durum, 2023 yılında brüt marjların iyileştirilmesini sağlayacaktır.


Bernstein; bitcoin yükselişine devam ettiği takdirde, madencilerin Mart ve Nisan aylarındaki üretiminin BTC tasfiyelerini aşmasını ve böylece kripto para varlıklarında net bir artışa yol açmasını bekliyor. Bu, şirketlerin borç geri ödeme tutumlarına fayda sağlayabilir çünkü hazine varlıkları olarak tutulan bitcoin, bu şekilde borç yükümlülüklerini sağlamak adına daha iyi fiyatlarla tasfiye edilebilir.


Rapor, orta ve uzun vadede madenciler için bir sonraki ana hız kaynağının yarılama (halving) olacağını belirtti. Tahminen her dört yılda bir, madencilerin kazanabilecekleri toplam bitcoin sayısı yüzde 50 oranında azalacak.


"Yarılamalar, arzı azaltarak BTC'yi daha sınırlı hale getiriyor ve fiyatlar yükseliyor.” Böylece daha fazla madencinin ağa katılmasına yol açıyor; bu da hashrate ve ağ güvenliğini artırıyor.


2024 yarılaması öncekilerle aynı şekilde olursa, BTC madencilik sektörü, piyasanın 2022 ayı piyasasında çakılması nedeniyle "az rekabetçi bir yoğunluk" ve daha yüksek bitcoin fiyatları göreceği ve bunun da ek madencilik kapasitesi devreye girmeden önce daha iyi kar getireceği de raporda belirtildi.


Daha Fazla Oku

    halvingbtcbernstein

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk