Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance, Suçlamalar Karşısında 4.3 Milyar Dolar Ödeyecek; CEO 'CZ' Seattle'da Suçunu İtiraf Etti ve Görevden Ayrılıyor

Adalet Bakanlığı bugün ilerleyen saatlerde bir basın toplantısı düzenleyecek.

21 Kasım 2023 22:23

Güncellenme: 21 Kasım 2023 22:33

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, ABD tarafından yaptırım ve para transferi yasalarını ihlal etmekle suçlandı ve suçlamaları çözüme kavuşturmak için 4.3 milyar dolar ödemeyi kabul etti. 


Kurucu ve CEO Changpeng "CZ" Zhao, Seattle'da yapılan bir duruşmada kendi suçlamalarını kabul ederek 50 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti.


Binance, bugün açıklanan bir mahkeme belgesine göre kara para aklamak, lisanssız bir para transfer işletmesi olarak faaliyet göstermek ve yaptırım yasalarını ihlal etmekle suçlandı.


Zhao, başka bir belgeye göre, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmek ve bir finans kurumunu BSA'yı ihlal etmeye sevk etmekten suçlu bulundu. ABD Adalet Bakanlığı belgesine göre, cezası Commodity Futures Trading Commission'a olan borcu üzerinden düşülecek.


Anlaşmanın şartlarına göre Binance, üç yıl boyunca bağımsız bir uyumluluk izleyicisi atamak ve uyumluluk çalışmalarını ABD hükümetine rapor etmek zorunda kalacak. Cezaların yanı sıra, Zhao'nun, izleyicinin atanmasından üç yıl sonra Binance'ı "işletme veya yönetme" konusunda "herhangi bir mevcut veya gelecekteki katılımına" izin verilmeyecek.


Binance davasının çözülmesi, ABD hükümeti için büyük bir kripto oyuncusuna karşı bir zaferi temsil ediyor; bu, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'ın kripto borsasıyla ilgili dolandırıcılık ve komplo suçlamalarında suçlu bulunmasından sadece birkaç hafta sonra geldi.


"Önemli" Eylem

Adalet Bakanlığı, bugün "önemli kripto para birimi yaptırım eylemleri" ni duyurmak için bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. Basın toplantısında Adalet Bakanı Merrick Garland, Hazine Sekreteri Janet Yellen, Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco ve CFTC Başkanı Rostin Behnam bulunacak. Durumu bilen bir kişi, bu durumun Adalet Bakanlığı'nın Binance'a yönelik uzun süredir devam eden soruşturmasıyla ilgili olduğunu söyledi.


Salı günkü basın toplantısının detaylarını ilk olarak haber yapan Bloomberg, Binance'in Adalet Bakanlığı'nın suçlamalarını 4 milyar dolarlık bir ceza ve ertelenmiş kovuşturma anlaşmasıyla çözebileceğini bildirmişti. Reuters daha sonra duyurunun Adalet Bakanlığı'nın Binance ile yaptığı anlaşmayı detaylandıracağını doğruladı. Wall Street Journal ise Zhao'nun istifa edeceğini ilk bildiren oldu.


DOJ, Binance'ı, yaptırım uygulanan ülkelerden gelen kişilere borsasında işlem yapma izni verdiği iddiaları üzerine soruşturdu. Şirket bu yılın başlarında CFTC tarafından da dava edilmişti. Binance'in BNB tokeni son zamanlarda %5.2 oranında düştü.


Daha Fazla Oku

    Binance

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Fiyatı ETF'lerdeki Çıkışlara Rağmen İstikrar Kazanıyor

12 Haziran 2024 16:52

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk