Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance Rusya’ya Döndü, Kullanıcı Kısıtlamalarını Kaldırdı

Rusya’daki kullanıcılar, bir yılı aşkın süredir devam eden savaş kısıtlamalarının ardından kripto borsasına para yatırmak için yerel Mastercard ve Visa kartlarını yeniden kullanabildiklerini bildirdi.

25 Nisan 2023 09:52

Güncellenme: 25 Nisan 2023 10:23

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Rusya vatandaşlarına ve sakinlerine bir yılı aşkın süredir uyguladığı kısıtlamaları sessiz sedasız kaldırdı. Avrupa Birliği’nin, Ukrayna’ya saldırmasına karşılık Rusya’ya yaptırımlar uygulamasının ardından Mart 2022’de Binance, Rusya'da çıkarılan Visa ve Mastercard kartlarından yapılan para yatırma işlemlerini ya da Rusya'dan yapılan herhangi bir Visa ve Mastercard para yatırma işlemini desteklemeyeceğini açıklamıştı.


Kripto haber sitesi Forklog’un cumartesi günü bildirdiğine göre, kısıtlamalar bitmiş gibi görünüyor. Kullanıcılar artık Rusya menşeili kartlarından Rus rublesi, Euro, İngiliz sterlini ve diğer para birimlerini yatırabilecek.


Nisan ayının başlarında Rus kullanıcılar, Binance’in bakiyesi 10 bin euro’dan fazla olan hesapların limitlerini kaldırdığını bildirdi. Borsa, bu değişikliklere yönelik herhangi bir resmî açıklama yayımlamadı.


CoinDesk’in bugün ulaştığı Binance sözcüsü kısıtlamaların kaldırıldığını ne açık bir şekilde onayladı ne de reddetti, ancak e-postasında şunları belirtti: "Rusya vatandaşlarına yönelik yaptırımlara ilişkin mevcut tüm kısıtlamalar, platform ve onun Avrupa Birliği'ndeki tüzel kişileri tarafından noksansız uygulanmaktadır."


Geçen yıl Rus banka kartlarına konulan yasaklar, AB ve ABD’nin Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yaptırımlar uygulamasının ardından geldi. Çoğu Rus bankasının uluslararası bankalar arası ödeme ağı SWIFT ile olan ilişkisine son verildi.


Geçtiğimiz baharda AB, yaptırımlarını genişletti ve bakiyesi 10 bin euro’un üzerinde olan kullanıcılara kripto hizmeti verilmesini yasakladı. Sonbaharda bu sınır da kaldırıldı ve Rusya vatandaşlarının ve sakinlerinin AB’ye kayıtlı herhangi bir kripto hizmetini kullanması imkânsız hale getirildi. Hemen ardından LocalBitcoins, Crypto.com ve Blockchain.com, Rus kullanıcılarına hesaplarının yakında devre dışı bırakılacağını bildirdi.


Binance, Rusya’daki kullanıcılara 10 bin euro’luk limiti duyurduğunda, “AB’nin Rusya’ya karşı beşinci kısıtlayıcı tedbirler paketinin” bu kısıtlamaları gerektirdiğini belirtti. Habere göre, yaptırımlar hala geçerli, ancak kısıtlamalar da Rus banka kartı yasağı da Binance’de artık yok. Ancak geçtiğimiz ay Binance, Rusya vatandaşları ve sakinlerinin, Rus rublesi hariç, dolar ve euro’yla eşler arası (peer-to-peer) ticaret yapmasını yasakladı. Binance sözcüsü de bu kısıtlamanın devam ettiğini doğruladı.


Ekim ayında Portekiz’in Lizbon kentinde gerçekleşen Web Zirvesi’nde konuşan Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in yaptırımlara uyduğunu ancak AB dışındaki bazı tüzel kişilerin hâlâ Ruslara hizmet veriyor olabileceğini söyledi. Zhao sözlerine şunları da ekledi: “Bizler savaş diktatörlüğüne karşıyız, halka değil.”


Daha Fazla Oku

    BinancerusyaSWIFT

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Anna Baydakova

Anna blok zinciri projeleri ve düzenlemeler üzerine yazıyor ve özel ilgi alanı Doğu Avrupa ve Rusya. özellikle mahremiyet, siber suçlar, yaptırım politikaları ve sansür hakkında çalışmalarda bulunuyor. Anna eser miktarda BTC sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk