Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bankman-Fried’in Bahamalar’daki Ev Arkadaşlarının Yönettiği Kripto İmparatorluğu

Konuya yakın olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir FTX çalışanı, “İşler Bahamalar’daki bir grup çocuk tarafından yönetiliyordu” diyor.

11 Kasım 2022 09:04

Güncellenme: 11 Kasım 2022 18:15

Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun hızlı çöküşünü tanımlamak için “şok edici” sıfatı bile yetersiz kalıyor. İşin ilginç yanı kendisiyle çalışan ve konuya hâkim olması gereken birçok kişi de şok olmuş durumda. 


Peki bu nasıl olabilir? Bunun nedenlerini anlamak için Bahamalar’daki lüks çatı katı daireye bakmak gerekebilir. Burası 30 yaşındaki Bankman-Fried’in yakın çevresinden olan ve FTX’i ve Alameda Resaerch’ü yöneten ev arkadaşlarının da mekânı. 


Bu ekibin büyük bir kısmı Bankman-Fried’in çalışmış olduğu Jane Street’ten iş arkadaşları. Diğerleri ise okulundan yani MIT’den arkadaşları. Bu 10 kişinin hemen hemen hepsi ya halen ya da geçmişte romantik ilişki içerisinde bulunmuşlar. Bunlar içerisinde şirketin çöküşünde rol oynayan Alameda CEO’su Caroline Ellison da var. Çifti tanıyan kişilerin yorumlarına göre Ellison ile Bankman-Fried bir zamanlar romantik bir ilişki içerisindelermiş. 


CoinDesk, FTX ve Alameda’nın birçok eski ve mevcut çalışanı ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kişiler kimlikleri açıklanmamak kaydıyla yaptıkları konuşmalarda şirketin para sıkıntısına dair konular nedeniyle sürekli bir tacize ve hatta ölüm tehditlerine uğradıklarını anlattılar. Ve özellikle ortaya çıkan bir örüntü söz konusuydu: Burası çıkar çatışmalarının, nepotizmin ve uzgörü eksiliğinin yoğun olduğu bir yer…


Adını açıklamak istemeyen bir kişi CoinDesk’e, “İşin tamamını Bahamalar’daki birkaç çocuk yönetiyordu” dedi.


CoinDesk’in görüştüğü FTX ve Alameda çalışanları geçen hafta olan olaylar sırasında kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini söylediler. Görüşülen kişiler, Wall Street Journal’ın duyurduğu FTX’in fonlarını Alameda’ya aktarma işini sadece Bankman-Fried ve etrafındaki birkaç kişinin bilebileceğini vurguladılar. 


Bir FTX çalışanı, “Sam’den ses seda çıkmadı” diyerek Çarşamba günü yaşanan olaylara yönelik sitem ediyordu. “CZ’nin tweetini gördüğümüzde gerçekten kandırmaca olduğunu düşündük. Ama sonra Sam bunu doğruladı.” 


Sam Bankman-Fried sonunda Çarşamba günü çalışanlarına seslendi (CoinDesk’in olayları tetikleyen haberinin üzerinden bir hafta geçmişti) ve CoinDesk’in gördüğü bir iç duyuruda “Eğer ayrılmak isterseniz bunu tamamen anlarım” dedi.


Bankman-Fried’ın dokuz ev arkadaşı arasında FTX’in kurucu ortağı ve CTO’su Gary Wang, FTX Mühendislik Direktörü Nishad Singh ve Wall Street Journal’ın haberine göre FTX’in 10 milyar dolarını alarak kaosun tetiklenmesinde önemli rol oynayan Alameda Research’ün CEO’su Caroline Ellison da yer alıyor. Geriye kalan altı kişinin tamamı FTX çalışanı.


Konuya hâkim bir kaynak, “Kodun tüm kontrolü, borsanın eşleştirme motoru ve fonların kontrolü Gary, Nishad ve Sam’deydi. Bir şeyleri başka yerlere kaydırsalar veya kendi rakamlarını girseler birinin fark edebileceğini sanmıyorum” diyor.


Şirketin işleyişine hâkim bir diğer kaynak, “Birbirleri için her şeyi yaparlar” diyor.


Bankman-Fried ve Ellison görüş alma talebimize cevap vermediler. Wang ve Singh’e ulaşılamadı. Ayrıca FTX’in sözcülerinden birine ulaşılarak görüş talebimizi Bankman-Fried, Wang, Singh ve Ellison’a iletmesini rica ettik.


Stanford’da hukuk profesörü olan Bankman-Fried’ın babası Joseph Bankman da şirkette rol sahibiydi. Ağustos ayında çıktığı FTX Podcast’inde dahil olduğu hayırseverlik ve düzenlemelerle ilgili konular hakkında bilgi veriyordu.


Wang, Singh ve Ellison, Bankman-Fried’ın FTX Foundation isimli hayırseverlik odaklı vakfının da yönetim kurulunda yer alıyorlardı. Bankman-Fried ve Ellison’ın da aralarında bulunduğu birçok ev arkadaşı efektif alturizm (özgecilik) olarak adlandırılan ve “diğer insanlara yardım etmenin en iyi yolarını bulmayı” hedefleyen hareketin de temsilcileriydi. 


FTX’in ve Alameda’nın Bahamalar’daki ofisleri, Solana geliştiricilerinin ve bazı diğer kuluçka projelerinin konuşlandığı tesisten birkaç adım mesafede yer alıyor. 


Bankman-Fried Perşembe günü attığı tweette, “Tüm paydaşlarımız FTX’in yönetişimine dair derinlemesine bir bakış ortaya koymalı. Eğer beni istemezlerse bırakır giderim” anlamına gelen ifadeler kullandı. 


Bazı çalışanlar Bankman-Fried’ın geç de olsa ortaya koyduğu bu iletişime destek verseler de diğerleri sessiz kaldı.


Adını açıklamak istemeyen bir çalışan, “Çalışanlardan bazıları hayatları boyunca biriktirdikleri tüm paralarını FTX üzerinde tutuyordu. Her şeyin yolunda olduğuna inanmıştık” diyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Tracy Wang

Tracy Wang, CoinDesk'in New York'taki kıdemli bir muhabiridir. Kripto para birimlerini ele almadan önce kurumsal yatırımcılar, riskten korunma fonları ve milyarderler hakkında haberler yaptı. Yale Üniversitesi'nden Ekonomi derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri'nde Yedek Subay olarak görev yaptı. BTC, ETH, MINA, ENS, çeşitli sabit paralar ve bazı NFT'lere sahiptir. Tracy'ye Twitter'da @0x_bae adresinden ve Telegram'da @tracycwang adresinden ulaşılabilir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk