Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Bankalar Blokzinciri Teknolojisine Bir Yerden Girmeleri Gerektiğini Anladı”

ODTÜ Blockchain Topluluğu tarafından düzenlenen 'Blockchain Days' başladı. Etkinlikte Web3’ün geleceği tartışıldı.

23 Aralık 2022 16:25

Güncellenme: 23 Aralık 2022 18:53

ODTÜ Blockchain topluluğu tarafından düzenlenen ve iki sürecek Blockchain Days etkinliği Ankara’da başladı. Etkinlikte Web3 alanındaki uzmanlar, blokzincir, kripto paralar, merkeziyetsiz finans (DeFi), DAO’lar, NFT’ler gibi Web3 odaklı konular çeşitli panellerde ele alındı.


CoinDesk Türkiye olarak takip ettiğimiz etkinlikte öğretim üyesi İsmail Hakkı Polat, blokzincir girişimcisi Cemil Şinasi Türün ve ekonomist Erkan Öz ‘Future of Web3’ adlı bir panelde konuştu. Panelde konuşulan bazı önemli noktalar şu şekildeydi:


  • FTX’in çöküşünden sonra blokzincir teknolojisinde yeni bir safhaya geçildi. Daha önce borsalar çöktü ve her çöküş sonrasında yeni bir açılım oldu. Hatta bu yeni gelen dalgaya Kripto 4.0 diyebiliriz.

  • Gençlerin bu sektöre yönelimi arttıkça daha eski jenerasyonların da buraya ilgisi arttı çünkü bir şeyler kaçırdıklarını anlamaya başladılar.

  • Web3 önümüzdeki dönemde bizim hayatımıza girecekse ve yaşantımızdaki bazı sorunları çözmeye adaysa, bunların en önemlilerinden biri mahremiyet olmalı.

  • Merkez bankaları blokzincir teknolojileri sayesinde kendi rezerv paralarını geliştirebileceklerini ve saha iyi yapabileceklerini keşfetmiş durumdalar. Bu kapsamda merkez bankası dijital parası (CBDC) denilen ürünleri geliştirecekler. Bu ürünler geliştikten sonra bankaların aracılık yapmasına sistemde gerek kalmayacak. Herkes merkez bankasından hesap açabilecek.

  • Bu noktada bankacılar blokzincir teknolojisinin bir ucundan tutmaları gerektiğini düşünmeye başladılar. Örneğin JP Morgan başta blokzincir teknolojisine karşıyken yakın zamanda dijital cüzdan patenti aldı.

  • Sınır ötesi ilişkilerin olduğu ve her zaman her yerde para dolaşımının olduğu bir dünyada ve insan unsuru nedeniyle sistemin suistimale açık olduğu bir ortamın değişmesi kaçınılmazdı. Dolayısıyla Satoshi Nakamoto blokzinciri teknolojisini bulmasaydı, er ya da geç belki başka biri belki başka bir isimle yine şu andaki düzeni değiştirmeye yönelik bir farklı sistem geliştirecekti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Polymarket Yatırımcılarına Göre Fed'in Bu Yıl Faiz İndirimi Yapmama İhtimali %32

19 Nisan 2024 12:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk