Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Arbitrum, Ayaklanmanın Ardından ARB Sahiplerine Bazı İmtiyazlar Tanıyor

Arbitrum Vakfı, DAO tartışmalı tutarı kullanmak için bir bütçe kabul edene kadar 700 milyon ARB token’ını hareket ettirmeme sözü verdi.

6 Nisan 2023 09:41

Güncellenme: 6 Nisan 2023 11:40

Arbitrum Vakfı çarşamba günü, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan kripto otoritesinin erimesine temiz bir sayfa açmak için ARB token sahiplerinin bütçe denetimini ve yönetim yetkilerini iki önergeyle genişletmeyi teklif etti.


Arbitrum Vakfı bir Discord gönderisinde, topluluk tutar için "kabul edilebilir bir bütçe" onaylayana kadar "İdari Bütçe Cüzdanında" kalan 700 milyon ARB token’ını "hareket ettirmeyeceğini" açıkladı. Ayrıca yönetimi "daha erişilebilir" hale getirebilecek eylemler önerdi.


İkiz eylemler, Arbitrum Vakfı'nın zaten almış olduğu kararları "onaylamalarının" istenmesine kızan token sahipleri için büyük bir imtiyaz anlamına geliyordu- yaklaşık 1 milyar dolarlık token’ların kaderi de buna dahil. Arbitrum Vakfı, bu kargaşayı dindirmek için, organizasyonun ortaya çıkışına yönelik bir "şeffaflık raporu" da yayınladı.


Yeni teklifler, Arbitrum Vakfı'nın geçen hafta sonu sessizce 750 milyon ARB token’ını kendi cüzdanlarından birine aktarması üzerine topluluk çapında bir protesto meydana geldikten sonra gerçekleşti. Merkeziyetsiz finans odaklı veri analitiği firması Defi Llama'ya göre Arbitrum, Ethereum ölçeklemesi için bir çözüm ve 2,24 milyar dolarlık kilitli toplam değeriyle en büyük dördüncü blok zinciri.


Ters tepkilere cevaben, Arbitrum'u geliştirmekten sorumlu merkezi kuruluş Arbitrum Vakfı, çarşamba günü kendi yetkilerini azaltacak ve topluluk üyelerinin yetkilerini artıracak iki yeni teklif masaya getirdi.


İlk teklif AIP-1.1, vakfın kalan 700 milyon ARB'sini dört yıl içerisinde hayata geçecek olan "akıllı sözleşme kontrollü uzun vadeli hisse senedi" içerisine yerleştirmeyi öneriyor. Teklife göre vakıf, topluluk üyeleri token’ların tahsisi için bir bütçe onaylayana kadar token’ları kullanamayacak. Token’ların bir bölümü, ilk yıl Arbitrum Vakfı'nın faaliyet bütçesine finansman sağlayacak.


İkinci teklif AIP-1.2, Arbitrum ekosistemi için çeşitli yönetim belgelerini düzenlemeyi hedefliyor. Önerilen düzenlemelerden biri, zincirde bir Arbitrum İyileştirme Teklifi yayınlamak için gereken ARB token sayısı sınırını beş milyondan 1 milyon ARB'ye çekmek.


DAO üyelerinin tekliflere yönelik geri bildirim sağlamak için üç günleri bulunacak. Sonrasındaysa, Discord'da eli_defi denilen Arbitrum Vakfı topluluk liderine göre, iki teklif bir haftalık anlık oylamaya açılacak.


Arbitrum Vakfı, token sahiplerine kalan 700 milyon ARB token’ı üzerinde daha fazla kontrol vermeyi kabul ederken, şirket halihazırda 10 milyon ARB token’ı sattı ve Wintermute'a 40 milyon daha borç verdi.


Daha Fazla Oku

    ArbitrumARB token

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Formula 1 Bilet Sağlayıcısı Platinium Group, NFT Yarış Biletlerini Tanıttı

26 Mayıs 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk