Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Account Abstraction Cüzdan Projesi Clave, Tohum Öncesi Yatırımı Turunu $1.6M ile Tamamlandı

Herkes için merkeziyetsiz finansi erişilebilir, güvenli ve kolay kılma hedefiyle yola çıkan Clave; bir merkeziyetsiz akıllı cüzdan projesidir.

22 Şubat 2024 14:09

Güncellenme: 22 Şubat 2024 17:14

Uluslararası arenada dikkat çeken girişimlerden biri haline gelen yerli blok zinciri projesi Clave, liderliğini Matter Labs’in gerçekleştirdiği $1.6M’lık erken aşama tohum yatırım sürecini Safe, Lambda Class ve Mirana Ventures gibi sektörün önde gelen şirketleri ile tamamladı.  


Sektöre ilk adımını Opclave adıyla Mart 2023’te ETHGlobal’in düzenlediği Scaling Ethereum Hackathon’ında atan Clave, 2023 yılı içerisinde ürün geliştirmelerini hızlandırarak erken aşama yatırım turunu gerçekleştirdi ve geleneksel finans ve merkeziyetsiz finans dünyaları arasında kullanıcı dostu bir köprü kurma hedefi ile çıktıkları yatırım turunu zkSync’i geliştiren Matter Labs’in liderliğinde, Safe, Lambda Class, Mirana Ventures ve melek yatırımcı olarak Scroll’dan Sandy Peng ve Doruk İşmen, Portal’dan Raj Parekh, Avail’den Anurag Arjun ve Turan Sert’in katılımı ile tamamladı. 


Clave Nedir? 

Herkes için merkeziyetsiz finansi erişilebilir, güvenli ve kolay kılma hedefiyle yola çıkan Clave; bir merkeziyetsiz akıllı cüzdan projesidir. Hali hazırda kullanılan merkeziyetsiz cüzdanların bir çoğunun aksine donanım seviyesinde güvenliği, herkesin cihazlarında bulunan Passkeys gibi özellikler ile sağlamakta ve bu sayede kullanıcılarına, mümkün olan en güvenli kullanıcı deneyimini sunmaktadır. 


Klasik bir merkeziyetsiz kripto cüzdanı olmanın ötesine geçen Clave, kullanıcıları için linkler veya kullanıcı isimleri ile kolayca para isteyebilme veya yollayabilme, ödemelerini tıpkı bir geleneksel finans uygulamasında yapabilecekleri gibi birden fazla kişiye bölebilme özellikleri sunar. Kriptonun sürekliliği sayesinde de kullanıcılar, dünyanın her yerine saniyeler içerisinde para gönderebilir ve diledikleri merkeziyetsiz finans uygulamaları ile zkSync ağını kullanarak etkileşime girebilirler. 


Yatırım Turunun Ardından 

Geleneksel ve merkeziyetsiz finans dünyalarında ihtiyaç duyulan özellikleri bir araya getirerek bir köprü kuran Clave’in kurucu ortaklarından Baki Er, Web3 ekosistemi içerisindeki kullanıcı deneyimi eksiklerini gidermeyi hedeflediklerini söyleyerek şöyle ekliyor:


“Hepimizin alışkın olduğu, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız Web3 tabanlı dijital uygulamaların kolaylığını gözetimsiz cüzdanlara getirmek için araştırmalarımıza başladık. Güncel merkeziyetsiz cüzdanların yetersiz ve karmaşık bir deneyim sunduklarını ve aynı zamanda kullanıcılar için büyük bir güvenlik zaafiyetine sahip olduklarını gözlemliyorduk. Her gün birçok kullanıcının anahtarlarını kaybettikleri için varlıklarına olan erişimlerini kaybettiklerini veya hesaplarının çeşitli oltalama metotları ile hacklendiğini görmek bizlere, bu sorunlar ile daha fazla insanın kriptoya olan geçişinin ne kadar zor olabileceği ve daha fazla insanın gelmesi için ortadan kaldırılmaları gerektiği fikirlerini verdi. Biz de Ethereum topluluğu içinde uzun süredir tartışılan Account Abstraction (Hesap Soyutlama) araştırmalarından ilham alarak bu sorunları çözmek ve Web2 deneyimini Web3'e taşımak için büyük bir adım attık ve Clave’i geliştirmeye başladık. Tüm bu süreç içerisinde yerli ve küresel ekosistemden büyük bir ilgi ile karşılaştık ve bu ilgi, sektör liderlerinin yer aldığı bir erken aşama yatırım turu ile taçlandı. Bu yatırım bize, önümüzdeki dönemde Clave’i küresel arenada daha büyük bir aktör haline getirmek ve aynı zamanda ürünün arge geliştirmelerine devam etmek adına önemli bir yapı taşı oldu. 2024 yılı içerisindeki planlarımıza Clave’i yalnızca bir kripto cüzdanı değil, bir ödeme aracı haline getirebileceğimiz fikirler ekliyoruz ve yerli ekosistemden çıkarak küresel arenada söz sahibi olabilen projelerden biri olma yolunda hızla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.”


Daha Fazla Oku

    merkeziyetsiz finansdefiweb3claveaccount abstraction

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk