Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türk Blockchain Şirketi Clave, Ethereum Ekosistemi İçin Yenilikçi Bir Adım Attı

Clave'in Geliştirdiği EIP-7212, Katman 2'lerde İlk Rollup İyileştirme Teklifi (RIP) Olarak Sunulacak

27 Aralık 2023 16:47

Güncellenme: 27 Aralık 2023 17:36

Türkiye'nin önde gelen blockchain girişimlerinden biri olan Clave, Ethereum ekosistemi için önemli bir yenilik başlatarak, uluslararası alanda dikkat çekmeyi başardı.


Yaklaşık altı ay önce geliştirdikleri ve Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP-7212) olarak sunulan özellik, şimdi Ethereum'un Katman 2'leri (Layer 2'ler) için ilk Rollup İyileştirme Teklifi (RIP) olarak entegre edilecek.


Önerisi Ethereum Core topluluğu tarafından kabul edildi

Clave ekibinin kendi içinde kullanmış olduğu bu özelliği Ethereum'da olması için geliştirme teklifi sundu, Ethereum core tarafında bu fikir tartışıldı, geri bildirimde bulunuldu ve bu öneri Ethereum üzerinde implemente edilmesindense L2'lar üzerinde ilk rollup geliştirme teklifi (RIP) olarak sunulmasına karar verildi. Şimdi pek çok farklı L2 tarafından bu teklif implemente edilecek. 


Ethereum Foundation'ın hibe alan paydaşlarından olan Clave için, Ethereum Foundation'ın hesap soyutlama üzerine çalışan ekibi X hesaplarından tebrik mesajı paylaştı:EIP-7212'nin Önemi ve Etkisi

EIP-7212, secp256r1 (P256) eğrisi için güvenli ve maliyet etkin doğrulama sağlamayı amaçlıyor. Bu teklif, Ethereum ve Rollup çekirdek geliştiricileri tarafından yoğun tartışmalar ve geri bildirimler sonucunda şekillendi. Clave ekibinin önerisi, Ethereum üzerinde doğrudan uygulanmak yerine, daha geniş bir kabul görmesi ve etkin kullanımı için Katman 2'lerde bir Rollup İyileştirme Teklifi olarak sunuldu.


"Bence bu gelişme, ekosistemin ilham alması için oldukça önemli."

Scroll şirketinin Türkiye Ülke Müdürü Doruk İşmen, bu gelişmenin Türk blockchain ekosistemine olan olumlu etkilerine dikkat çekiyor. İşmen, Clave'in yenilikçi adımının, Türk blockchain topluluğuna ilham vereceğini ve Türkiye'den daha fazla parlak zihnin uluslararası projelere katkı sağlamasının önünü açacağını belirtiyor.


Geniş Kapsamlı Entegrasyonlar ve Gelecek Planları

Clave'in bu yeniliği, çeşitli Katman 2 çözümlerinde entegre edilmek üzere planlanıyor. Bunlar arasında Zksync, Optimism ve Polygon'un yanı sıra, EvmosOrg'un ana ağı da bulunuyor. Clave ekibi, bu süreçte kamusal iyiliğe katkıda bulunmayı ve blockchain teknolojisinin gelişimine pozitif bir katkı sağlamayı hedefliyor.


Clave'in bu başarısı, Türkiye'nin blockchain alanındaki inovasyon potansiyelini ve uluslararası düzeyde rekabet edebilirliğini gözler önüne seriyor. Bu gelişme, yerel yeteneklerin global ölçekte etkili olabileceğini ve blockchain teknolojisindeki yeniliklerin sınırları aşabileceğini kanıtlıyor.Daha Fazla Oku

    claveEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk