Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ABD Kripto Borsası Bitzlato’yu 700 Milyon Doları Aklamakla Suçluyor

ABD’li yetkililer az bilinen bu borsanın Rusya’ya ait fonları akladığı iddiasında bulunarak kurucusunu tutukladılar.

19 Ocak 2023 08:45

Güncellenme: 19 Ocak 2023 09:22

Yetkililerin Çarşamba günü yaptıkları basın toplantısında verdikleri bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı Bitzlato Ltd.’yi kara para aklamayla suçladı ve kurucusunu Miami’de tutukladı.


Hong-Kong merkezli bir platform olan Bitzlato’nun faaliyetleri durduruldu ve kurucusu Anatoly Legkodymov ABD’de gözaltına alındı. ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco’nun verdiği bilgilere göre Bitzlato Rusya ile bağlantılı suç örgütleriyle ilişkilendiriliyor. Monaco, bunların yanı sıra FBI; Fransız yetkililer ev ABD Hazine Bakanlığı ile ortak çalışmalar yaparak “kriminal bir ekosistemin önemli bir odağını” çökerttiklerini belirtti.


ABD Hazine Bakanlığı’nın Finansal Suçları Engelleme Ağı (FinCEN) şirkete dair “çok önemli para aklama şüphelerinin” olduğunu belirtti. Bu kriminal mücadele alanındaki en ciddi suçlamalardan biri olarak görülüyor zira bunun sonrasında söz konusu şirketin küresel finans sisteminden tamamen koparılması adımı geliyor. 


Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, bu etiketlemeyle borsanın uluslararası alandan dışlanacağını söylüyor. 


Rusya vatandaşı olan Legkodymov, Bitzlato’da çoğunluk hisseye sahip ve Çin’de yaşıyor. Tutuklanmasının ardından Florida’da mahkemeye çıkması bekleniyor.


Bu pek tanınmayan kripto para borsası suçluların kanun dışı ürünleri satın almalarına ve satmalarına imkân verecek şekilde uçtan uca hizmetler ve cüzdanlar sunduğu belirtiliyor. Yıllar içinde doğrudan ve dolaylı transferlerin 700 milyon doları bulduğu bildiriliyor. FinCEN bu borsanın Rusya’da konumlanan ve aralarında devletin desteklediği yapıların da olduğu fidye korsanlarının parasal işlemlerinde kilit rol oynadığını söylüyor. 


Monaco’ya göre Bitzlato’ya yönelik bu operasyon ABD’de kriminal bir kripto ağına yapılan en büyük çaplı işlem. 


Sunucularına el koyulan şirketin Rusya merkezli Hydra Market adlı darknet pazarıyla da rutin işlemler yaptığı tespit edilmiş. Monaco, Hydra-Bitzlato suç şebekesinin şu anda çökertildiğini belirtiyor. 


Daha Fazla Oku

    BiltzlatoABD hazine bakanlığıkara para

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Gemini ve Genesis, Mahkemenin Earn Programını Hedef Alan SEC Davasını Reddetmesini İstiyor

29 Mayıs 2023 16:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk