Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

“2023 Yılında Daha Sağlam Temelli Web3 Projeleri Olacak”

İstanbul Blockchain Women Derneği kurucu ortağı Ebru Güven, 2023 yılında 2022’de yapılan hatalardan ders alınarak daha temeli oturmuş projeler geliştirileceğini belirtiyor.

5 Ocak 2023 09:00

Güncellenme: 6 Ocak 2023 11:00

Web3 dünyası için 2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılda Web3’ü hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


Web3 dediğimizde bize ait olan her türlü verinin yönetimini yapabileceğimiz bir ortamdan bahsediyoruz. Dolayısıyla hedefin bu olduğu bir çerçevede, bu vizyonun gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak gerekir. Tabii Web3, blokzinciri bir sihirli değnek değil. Bunlar zaten altta yatan teknolojiler olacak. Ancak, bu teknolojilere adaptasyon biraz sıkıntılı bir süreç olacak. Öyle ki, 2022 yılını düşündüğümüzde hacklerlar, Terra'nın çöküşü, FTX’in iflası gibi olaylar nedeniyle kurumsal tarafta özellikle kripto entegrasyonu çok ciddi tırpanlandı. Bireysel yatırımcı tarafında ise, enflasyonun çok yüksek olması, maliyetlerin çok fazla arttığı bir ortamda bireysel yatırımcının şu anda ne gücü, ne de iştahı var. Şu anda Web3'ün adaptasyonu için en uygun veya insanların en hızlı adapte olabileceği alan oyun tarafı gibi duruyor. Ancak bu tarafta da Web2 veya konsol oyunlarının verdiği keyif henüz yok. Çünkü bu tarafta önce 'play to earn' dediğimiz ve oyundan keyif almaktan çok para kazanmaya yönelik bir konsept ortaya çıktı. Sonrasında zaten bu konseptin çok yanlış olduğu ve hem oyna hem eğlen hem de para kazana dönüldüğünü gördük.


Dolayısıyla 2023 ve sonrasında yapılan hatalardan ders alınarak artık daha ayağı yere basan, daha temeli derinde oluşmuş projelerle geliştirmeler yapılacak. Yine oyunlar olacak. Bu oyunlarda bir takım token kazanımları söz konusu olacak. Ama önce insanların ve kurumların teknolojik, dijital, finansal okur yazarlıklarını arttırmaları çok önem kazanacak. Çünkü yarın öbür gün şirketlerin kendi varlıklarını ve verilerini kendilerinin yönettiği dinamikler oluşacak. Bu nedenle eğitimlerin hızlanması ve farklılık yaratılması gerekiyor. 2023 işte biraz bu seviyede ilerleyecek.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


Biz kripto tarafıyla ilgili trade yapmıyoruz ve günlük veya dönemlik piyasa hareketleriyle çok ilgilenmiyoruz. Ancak temel analiz olarak bakıldığında şunu söyleyebilirim ki genel anlamda zaten bir iştah kaybı var. Ama bu bir döngü ve ekonomilerde bu döngü her zaman olur. Mutlaka dalgalanmalar olacak ki hem spekülasyon olsun hem tekrardan bir toparlanma olsun. Her bir dibe vuruşun mutlaka bir fırsatı oluyor. Şu an inşa etme ve geliştirme zamanı.


2023’te dünyada ve Türkiye’de dijital varlıklara yönelik düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Türkiye'de bu konuda bir çalışma var hali hazırda devam eden. Biz öncelikle her zaman düzenlemelerin muhakkak yatırımcının korunması odağında olması gerektiğini söylüyoruz. Ayrıca sermaye gereksinimlerinin belirlenmesi, stres testlerinin ve kullandıkları teknolojilerin güçlü olup olmadığının test edilmesi veya bunların en azından sertifikalı haline getirilmesini bekliyoruz. Diğer taraftan baktığımızda Türkiye’de bankaların saklama hizmetleriyle ilgili çok ciddi bir iştahı var. Şu an ticarette kripto para kullanımını engelleyen yönetmelik yürürlükte. Bu yönetmelik, şirketlerin yurt dışında olduğu gibi kripto paralar üzerinden de satış yapabileceği ancak bunların anlık olarak TL'ye çevrileceği bir şekle dönüştürülebilir. Bu sistemlerin altyapısı kurulurken likidite servis sağlayıcıları, ödeme sistemleri veya ödeme kuruluşlarıyla birlikte çalışılabilir ve bilançoda kripto para riskini taşımadan rahatlıkla kripto paralarla satış yapılabilir. Bu düzenlemelerin hızlı bir şekilde gelmesi Türkiye’de buna yönelik inovatif geliştirmeleri de arttırır.


Öte yandan alternatif piyasalardan finansman sağlayabilmek için varlık tokanizasyonu veya proje tokanizasyonu yapabilmek de mümkün bir hâle gelecek. Türkiye'deki taslak metinin son versiyonunda da özellikle buna imkan sağlayacak düzenlemeler geliyor. Bu da çok umut verici. Tabii bir de regülasyonun gözetim mekanizmalarının mahremiyeti çok fazla riske etmeyecek şekilde oluşturulması gerekiyor. Çünkü özellikle kişisel bilgilerin ifşa edileceği, mahremiyeti zedeleyecek uygulamaların olması endişe verici sonuçlar doğurabilir.


Sizler 2023’te Web3’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?


İstanbul Blockchain Women Derneği olarak bireylerin kendi varlıklarını nasıl koruyabileceklerini ve buradan nasıl gelir elde edebileceklerine dair birtakım fırsatları kadınlar başta olmak üzere aslında toplumun her kesimine anlatmaya çalışıyoruz. Yani tek hedefimiz kadınlar ve kadınların bu ekosistemde güçlenmesini sağlamak değil. Bu nedenle biz 2023'te de eğitimlere devam edeceğiz. NFT'ler üzerinden neler yapılabileceğini, cüzdanları kullanırken nasıl riskleri olabileceğini anlatarak farkındalık yaratıp burada birlikte neler geliştirebileceğimizi birlikte konuşacağız. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk