Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

“Yeni Dönemde Piyasanın Yükselmesini Bekliyoruz”

2023’te 10’uncu yılını kutlayacak BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri yeni yıldan umutlu olduğunu söylüyor

30 Aralık 2022 16:03

Güncellenme: 1 Ocak 2023 19:47

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


Bitcoin ve kripto para piyasası doğası gereği hızlı değişen bir ekosisteme sahip. Burada önemli olan değişen gündeme, kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarına hızlı ve tutarlı şekilde karşılık verebilmek. Değişen, hype dediğimiz kısa süreliğine yüksek ilgi gören konuların yanında, her zaman değişmeyen başlıca konular şeffaflık ve güven oluyor. Sektörde uzun süredir var olan BtcTurk gibi platformların işlerini düzgün yapmaya devam etmesi, sektörün ihtiyacı olan tüm unsurları olumlu etkileyecektir. Bununla birlikte yaşadığımız gelişmeler, sunduğu hizmetin ciddiyeti ve sorumluluğunun bilincinde olan firmaların ayrışması için iyi bir fırsat. 


BtcTurk olarak bizler Türkiye’nin lider ve öncü markası olarak kullanıcılarımızın önemsediği konuları ticari çıkarlarımızın önünde tutuyoruz. Bu nedenle zamandan bağımsız olarak küresel finansal hizmetler prensipleri çerçevesinde, basiretli tüccar ilkeleri ile çalışmak gündemimizin en değişmez maddesi olarak yerini korumaktadır. Sektör oyuncuları açısından baktığımızda yeni yılda da işini uluslararası standartlarda yapan kurumların ayakta kalmaya ve önü çok açık olan sektörde büyümeye devam edeceğine inanıyorum. 


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


2022 yılında global ölçekte tüm finansal piyasalar için koşullar genel anlamda zorlayıcıydı. Mayıs 2020’de gerçekleşen blok ödülü yarılanması yani halving sonrası Bitcoin’de başlayan yükseliş trendi, 2022’de aynı ivmede devam etmedi. Genel olarak 2022 yılı fiyatların düştüğü, bazen yatay seyrettiği, volatilitenin oldukça yüksek olduğu bir ayı dönemi oldu. Fakat 2022 yılının en önemli yanı, diğer geçmiş ayı piyasalarında olduğu gibi kısa vadede kâr peşinde koşan şirket, ürün ve hizmetler ile uzun vadede değer oluşturmaya odaklanan şirket, ürün ve hizmetlerin ayrışması oldu. Yeni dönemde sektörün toparlanarak tekrar yükselişlere geçeceğine ve bu yükselişleri temsil eden boğa piyasasının yaşanacağına inanıyorum. 


Bitcoin ve kripto para artık günümüzün birer gerçeği. Önümüzdeki dönemde geleneksel para birimlerinin yerini alacak kadar gelişim göstereceğini ve tüm dünyada kullanıcılar açısından 7/24 hizmet veren güçlü bir finansal alternatif olarak büyümesini sürdüreceğini düşünüyorum. Yolun henüz çok başındayız. Önümüzdeki dönemde Bitcoin ve kripto paraların yatırım ve saklama amaçlı kullanımının yanı sıra gündelik hayattaki işlevinin de yaygınlaşacağına tanıklık edebiliriz.  


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Regülasyon ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada her zaman gündem konusu. Kuşkusuz daha çok konuşulmaya, tartışılmaya devam edilecek. Biz BtcTurk özelinde iç kontroller ve dışarıdan aldığımız denetimlerle zaten sanki regüle bir piyasadaymışız gibi çalışıyoruz. Yeni nesil finansal hizmetler ruhuyla kullanıcılarımıza değer önerisi yaratma peşinde koşuyoruz. Siz doğru modeli ortaya koyduğunuzda kullanıcılar geliyorlar. Sermaye Piyasası Kanunu’nda çok güzel bir ifade var: Basiretli tüccar. Az önce de bu ifadeyi kullandım. Siz işinizin sorumluluğunu biliyorsanız, insanların varlıklarıyla verileriyle veya yaratmaya çalıştığınız değer önerisinin ne kadar ciddiyet, ekip, sermaye ve şeffaflık gerektiğini bilincindeyseniz zaten regüle oluyorsunuz. 


Biz bu yaklaşımın bir uzantısı olarak 2021’de üç kripto varlık ile başlattığımız ve her hafta uygulanan kripto varlıkların doğrulanması prosedürünü 2022’nin Aralık ayından itibaren 10 kripto varlık ile devam ettirmeye başladık. Bu şu demek: BtcTurk'ün kullanıcıları lehine var olduğunu bildirdiği kripto paraların gerçekten sistemde, küresel çapta çalışan blokzincirleri üzerinde olup olmadığı takip edilmiş ve doğrulanmış oluyor. Her hafta yapılan doğrulama çalışmasına ait KPMG tarafından oluşturulan özet raporu kullanıcılarımıza BtcTurk ve BtcTurk PRO’da ‘Raporlar’ sayfasından şeffaf şekilde yayımlıyoruz. 


Sizler 2023’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?


2023 bizim için oldukça anlamlı bir yıl. Türkiye'nin ilk ve dünyanın dördüncü Bitcoin alım satım platformu olarak 2013 yılından bu yana hizmet veriyoruz. 2023’te 10’uncu yıl dönümümüzü kutlayacağız ve bu yönümüzle 14 yıllık geçmişe sahip sektörün 10 yılında yer alan bir şirket olarak sağlam varlığımızı daha da güçlendirmiş olacağız. 


2022 yılına dönüp baktığımızda BtcTurk’ün her ayının, Bitcoin ve kripto para ekosistemine de yakışır biçimde dolu dolu geçtiğini görüyoruz. Yıl içinde değer kattığımız çıktılar, markamız ve ürünlerimiz açısından kullanıcılarımıza ve paydaşlarımıza birçok gelişme olarak yansıdı. 


Öncelikle işlem hacimlerinin durumuna bağlı kalmayarak Bitcoin’in fiyatından bağımsız şekilde değişmeyen değer önerilerini, amacını, felsefesini doğru ve tarafsız şekilde anlatmaya devam ettik. 


Şubat ayında Hediye Bitcoin özelliğini duyurduk. Hediye Bitcoin, kullanıcıların BtcTurk mobil uygulaması üzerinden Bitcoin hediye edebilmelerini sağlayan bir özellik. Kullanıcılarımızın hediyelerini daha da özelleştirebilmeleri için bazı özel günler için Erdil Yaşaroğlu imzalı tasarım kartları kullandık. Düzenli Alım, 2022’de tamamlanan diğer bir ürün özelliğimiz oldu. Bu sayede kullanıcılarımız seçecekleri bir zaman aralığında tekrarlanan Bitcoin alım talimatı verebiliyorlar. BtcTurk PRO özelinde de 2022 yine çok aktif geçen bir yıl oldu. Birçok yeni kripto varlık BtcTurk PRO’da kullanıcılarımızın işlem yapmasına sunuldu. Kullanıcı deneyimini iyileştiren pek çok yeni geliştirme yapıldı. 


#YeniNeslinYanındayız mesajı ile oyun sektörüne ve espora desteğimizi sürdürmeye devam ettik. Sonuncusu Aralık ayında olmak üzere üç sezon halinde Fenerbahçe ve Galatasaray gibi popüler takımların da katıldığı Be The Champion League (BTCL) FIFA Espor Turnuvaları düzenledik. 2022’yi esporun genç heyecanı ile kapatırken, 2023 planlarımızda yine kullanıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tuttuk. 


3 Ocak’ta Bitcoin’in 14’üncü yaşını, 1 Temmuz’da BtcTurk olarak bizim 10’uncu yaşımızı kutlayacağız. Bitcoin ile hayat bulmuş kripto para sektörünün ömrünün büyük bölümünde var olan, her yaptığıyla sektöre şekil ve yön veren bir markadan bahsediyoruz. Kullanıcılarımızın ve sektörün güven ihtiyacını kesintisiz ve kuşkusuz karşılamaya devam edeceğimiz bir yıl daha olacak, yaptığımız işi en iyi şekilde yapmayı sürdürerek büyümemize devam edeceğiz. 


Önümüzdeki süreçte yeni nesil finansal hizmetler ruhuyla yöneleceğimiz önemli hedeflerimiz var. BtcTurk olarak Bitcoin ve kripto para sektörünün yanı sıra geleneksel finansal hizmetleri de yenilikçi ve teknoloji destekli bir bakış açısıyla sunmaya odaklanacağız. Bu anlayışla oluşturacağımız iş modelinde orta ve uzun vadede Türkiye’nin en büyük finansal hizmetler grubu olma yolunda ilerlemeyi hedefliyoruz. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk