Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Türkiye Kripto Yasal Düzenlemesi Ne Durumda?

Şimşek, salgın süreci ve sonrasında kripto varlık alım-satım platformlarına artan ilgi nedeniyle düzenlemenin öne çıktığını vurguladı.

10 Ocak 2024 12:00

Güncellenme: 10 Ocak 2024 12:21

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda kripto varlıklara yönelik yasal düzenleme çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıkladı. Bakan Şimşek, "Kripto varlık düzenlemesiyle temel hedefimiz, bu alandaki güveni artırmak ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmek" dedi.


Merkez Bankası ve MASAK'ın mevcut düzenlemelerine değinen Şimşek, bu düzenlemelerin bilgi sahibi olma konusunda önemli bir adım olduğunu ancak daha fazla adım atılması gerektiğini ifade etti ve dünya genelinde sektöre yönelik farklı uygulamalar ile uluslararası gelişmelerin yakından takip edildiğini bildirdi.


İkincil bir düzenleme gerekiyor 

Yapılan düzenleme çalışmalarında kripto varlıklar için kapsayıcı tanımların yapıldığını ve bu tanımların uluslararası standartlara uygun olduğunu belirtildi. SPK'nın lisans vereceği kripto varlık alım-satım platformlarına asgari faaliyet şartları getirileceğini açıklayan Maliye Bakanı, faaliyet şartlarının detaylarının ikincil bir düzenlemeyle belirleneceğini ifade etti.


Yasal düzenleme taslağında kripto varlık ihracı konusuna da değinen Şimşek, SPK'ya yetki verilerek sermaye piyasası araçlarının kripto varlık olarak ihracına imkan tanınacağını söyledi. Ayrıca, blok zinciri teknolojilerini geliştiren kişilere kripto varlıklarının kitle fonlaması yöntemiyle satış yapabilme yetkisi de düzenleme kapsamında yer alacak.Şimşek, verginin düzenleme aşamasında odak noktası olmadığını ve konunun ayrıca çalışılacağını belirtti. Platformlarda listelenen kripto varlıklara müdahale edilmemesi prensibini benimseyen Şimşek, yazılı prosedürler oluşturularak SPK'nın müdahale yetkisinin belirleneceğini açıkladı.


Düzenlemenin Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkmasına katkı sağlamasıyla ilgili Şimşek, ülkenin "kısmi uyumlu" olarak değerlendirildiği bölümün teknik standartlarla ilgili olduğunu ve düzenlemeyle bu eleştirilerin bertaraf edilerek "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkılacağını belirtti.


Maliye Bakanı, düzenlemelerin amacına dair, "Kripto varlık düzenlemesiyle temel hedefimiz bu alanı daha güvenli hale getirmek ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmek. Yaklaşımımız kısıtlayıcı değil, belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve olası riskleri kontrol altına almak üzerine kurulu. Aynı zamanda da blok zinciri teknolojisi ve kripto varlık ekosisteminin gelişmesinin önünü de açmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Kripto varlıklara yönelik kapsayıcı tanım 

"Kripto varlık alım satım platformlarına SPK tarafından lisans verilecek, finansal kuruluşlara benzer olarak asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilecek. Bunlar kurucu ve yöneticilere ilişkin şartlar, organizasyonel yükümlülükler, sermaye şartı, bilgi işlem altyapısı yükümlülükleri şeklinde olacak. Faaliyet şartlarının detayları ikincil düzenlemeyle belirlenecek. Tabi bu düzenlemeleri yaparken bazı tanımları da yapmak gerekiyor. Uluslararası düzenlemelerle uyumlu olacak şekilde kripto varlık, cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı, kripto varlık saklama hizmeti ve kripto varlık alım-satım platformu tanımlarına yer verildi. Taslağımızda kripto varlıklar geniş anlamda tanımlandı. Buna göre, kripto varlık, 'Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayri maddi varlıklar' olarak tanımlandı. Belirli sınırlar dahilinde yapılacak tanımların ileride ortaya çıkabilecek farklı kripto varlıkları kapsamayabileceği değerlendirilerek, tanımın en kapsayıcı şekilde oluşturulması amaçlandı."Daha Fazla Oku

    Mehmet ŞimşekkriptoTürkiye

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 200 Milyon Dolarlık Net Çıkış Kaydetti, TÜFE Gerginliği Devam Ediyor

12 Haziran 2024 11:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk