Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC’e Göre Coinbase, Dava Açılmadan Önce de Yasaları İhlal Ettiğini Biliyordu

Komisyon, Coinbase’in düzenleyicinin dava açmak için yeterli yargı yetkisine sahip olmadığını söylemesine yanıt verdi.

10 Temmuz 2023 09:51

Güncellenme: 10 Temmuz 2023 09:57

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), cuma günü yayımladığı dosyada, Coinbase'in federal menkul kıymetler yasalarının listelemelerine uygulanabileceği olasılığının yıllardır farkında olduğunu söyledi.

Komisyonun kendisine karşı dava açmak için yeterli yargı yetkisine sahip olmadığını savunan Coinbase’e yanıt veren SEC, kayıt dışı menkul kıymet olan en az 13 kripto para birimi listelediği iddiasıyla bir ay önce borsaya dava açmıştı. SEC, cuma günkü dosyada şu ifadeleri kullandı:

“Tecrübeli hukuk danışmanları tarafından yönlendirilen milyarlarca dolarlık bir kuruluş olan Coinbase, davranışının federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etme riski taşıdığının farkında olmadığını savunuyor. Ayrıca SEC’in, 2021 yılında Coinbase’in kayıt başvurusunu onaylayarak borsanın ticari faaliyetlerinin yasallığını tescillediğini öne sürüyor.”

Ancak düzenleyici, Coinbase'in bu olaylar öncesinde belirli kripto paraların federal menkul kıymet yasalarının gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için kararlaştırılan ve "ABD Yüksek Mahkemesi tarafından belirlenen yasal çerçeveyi" benimsediğini söylüyor. Ayrıca Coinbase'in kripto ihraççılarını "menkul kıymetlerle ilişkilendirilen geleneksel ifadelerden kaçınmaları" konusunda açık bir şekilde uyardığını da iddia ediyor.

Coinbase’in kendi halka açık beyanlarında da Coinbase yatırımcılarının listelenen varlıkların menkul kıymet olma ihtimaline karşı uyarıldığı görülüyor.

SEC dosyası şöyle ekliyor: “Bu eylemler, Coinbase’in menkul kıymet yasalarının kendi listelemelerine de uygulanabileceğini bildiğini gösteriyor. Ancak şirket, işleri büyütmek adına bu riski göze almış görünüyor.”

Ayrıca komisyon, kripto borsasının hatalı argümanlar sunduğunu belirtiyor. Coinbase’in sunduğu ilk argüman bir yatırım sözleşmesinin resmi bir sözleşmeyi içermesi gerektiğini savunurken, ikinci argüman yatırım sözleşmelerinin yalnızca ikincil piyasalarda işlem gördüğünde varlık satışı olduğunu savunuyor.

SEC ise Howey Testi’nin resmi bir sözleşmeye ihtiyaç duymadığını ve ikincil piyasalardaki işlemlerin de menkul kıymetler yasalarını ihlal edebileceğini söylüyor. Örnek olarak da LBRY’ye karşı kazandığı son yasal zaferi gösteriyor.

Duruşmanın 13 Temmuz tarihinde New York Güney Mahkemesi’nde gerçekleşmesi planlanıyor.

İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    CoinbaseSECMenkul kıymetler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Araştırma Yöneticisinden Mart Ayı BTC ve ETH Tahminleri

28 Şubat 2024 15:20

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk