Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Papaz Regalado, “Tanrı Yolunda” Kriptodan 1,3 Milyon Dolar Çaldı

Eli Regalado, Tanrı'nın kendisine INDXcoin projesini başlatmasını söylediğini iddia ediyor ve Colorado menkul kıymetler yetkililerinin onu bir kripto dolandırıcılığı yapmakla suçlamasının ardından merhamet bekliyor.

24 Ocak 2024 09:46

Güncellenme: 24 Ocak 2024 10:25

Hatalar insancıldır ancak Colorado menkul kıymetler yetkilileri, Papaz Elo Regalado’nun yaptığının hatadan çok dolandırıcılığa girdiğini düşünüyor.


Regalado ve eşi Kaitlyn, geçen yıl INDXcoin adlı bir kripto token’ı başlattı. Colorado Menkul Kıymetler Yetkilisi Tung Chan, geçen hafta çifte ve yönettikleri kuruluşlara karşı suçlamalarda bulundu ve onları 300'den fazla yatırımcının paralarını geri almanın hiçbir yolu yokken 1,3 milyon dolarlık kripto gelirini çalmakla suçladı.


Dijital pazarlama alanında çalışan papaz, projenin web sitesinde yayımlanan videoda, hükümet yetkilileri tarafından köşeye sıkıştırılan kripto kurucusu alışılmadık bir tepki verdi: "Tüm bu suçlamalar doğru."


"Net bir çıkışı olmayan bir kripto para birimi sattık" dedi ve bunu Tanrı’nın emrettiğini, yatırımcılara koydukları paranın on katını vermesini söylediğini açıkladı. "Evet böyle bir şey yaptık, Tanrı'nın sözüne inandık."


"Tanrı bize kendi şirketimizden uzaklaşmamızı söyledi. Bizi bu kripto para birimine yönlendirdi, sonra da bu kripto para biriminin bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. Ben de dedim ki ‘Tanrım... Bana bunu yapmamı sen söyledin.’”


Çift, proje için toplanan yaklaşık 3 milyon doların 1,3 milyon dolarını kendisine aldı. Regalado, yaklaşık 500.000 doların İç Gelir Hizmetleri'ne harcandığını, "birkaç yüz bin" doların ise "Tanrı’nın onlara yapmalarını emrettiği" bir ev tadilat projesine ayrıldığını söyledi.


Token'ın teknik incelemesinde "İsa Mesih'e gönderilen İncil’in atanmış Piyasalar Bakanı" olarak tanımlanan papaz, proje başlamadan önce Tanrı'ya ısrar ettiğini de belirtti, "Bu sektörde herhangi bir deneyimim yok. Ne yaptığımı bilmiyorum."


Regalado ve karısı Kingdom Wealth Exchange'i başlattı ve yatırımcılardan para çekmek çok da zor olmadı.


"Değişim teknolojisi başarısız oldu, işler yokuş aşağı gitti. Kelimenin tam anlamıyla bir mucize için Tanrı’yı bekliyorduk."


Denver Bölge Mahkemesi'nde suçlamaları takip eden Colorado yetkililerine göre, papaz ve eşinin piyasaya sunduğu kripto "ne herhangi bir değere sahip ne de likit."

Chan yaptığı açıklamada, "Bay Regalado'nun kendi Hıristiyan topluluğunun güveninden ve inancından yararlandığını ve esasen değersiz olan bu kripto para birimini satarken onlara olağanüstü zenginlik vaatleri verdiğini düşünüyoruz" dedi.


Colorado eyalet mahkemesinde yapılan bir araştırmaya göre, 29 Ocak'ta bir duruşma yapılması planlanıyor.


INDXcoin sitesinde yayımlanan yorumların çoğu, İncil'den alıntılar yaparak ve suçlamaları ele alma şeklini överek papazı destekliyor.


"Her zaman Tanrı'nın sağlayacağı, kaynağın hiç bitmeyeceği izlenimi altındaydık" diyen Regalado, bu durumun "korkunç göründüğünü" bildiğini ancak bundan sonra ne olacağını bilmediğini söylüyor. "Tanrı'nın bunu nasıl tersine çevireceğini bilmiyorum."


"Ancak Tanrı'nın INDXcoin'le işinin bittiğini sanmıyorum."


Daha Fazla Oku

    indxcoinregaladokriptodolandırıcılık

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk