Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Norveç, Veri Merkezlerini Düzenleyerek Kripto Madenciliğini Kısıtlamak İstiyor

Enerji Bakanı Terje Aasland: “Yoğun enerji tüketimi gerektiren kripto madenciliği, Norveç'in istemediği iş türlerine önemli bir örnek.”

15 Nisan 2024 17:17

Güncellenme: 15 Nisan 2024 18:12

Yerel haber kuruluşu VG, iki milletvekilini kaynak göstererek Norveç hükümetinin yoğun enerji tüketimi gerektiren kripto madenciliğini engellemek amacıyla veri merkezlerine yönelik bir yasa çıkaracağını bildirdi.


Habere göre, Dijitalleşme Bakanı Karianne Tung ve Enerji Bakanı Terje Aasland, yasanın veri merkezi endüstrisini ilk kez düzenleyeceğini ve merkezlerin operatörlerinin yerel düzenleyicilere kayıtlı olmasını gerektireceğini söyledi.


Tung, "Amaç, sektörü istemediğimiz projeleri sonlandırabilecek şekilde düzenlemek" dedi.


Yine habere göre, her iki milletvekili de ülkede kripto para madenciliği istemedikleri konusunda hemfikir.


Aasland, "Bu sektör çok büyük sera gazı emisyonlarıyla ilişkili ve kesinlikle Norveç'te istemediğimiz bir iş türü örneği" dedi.


Kripto madencileri, genellikle hidroelektrik enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının bol olduğu Norveç ve İsveç gibi ülkelerde kuruluyor.


Birkaç yıl önce, Avrupa Birliği'nde olmayan Norveç, komşusu İsveç'in enerji endişeleri nedeniyle kripto madenciliğini denemek ve yasaklamak için oluşturacağı teklifi destekleyeceğini açıklamıştı. Bu çaba, AB bloğunun Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) olarak bilinen dönüm noktası niteliğindeki kripto yasasında önemli bir baskıya yol açtı ve Bitcoin ağının (BTC) enerji ağırlıklı iş kanıtı (proof-of-work) konsensüs mekanizmasını sınırladı.


İsveç, geçtiğimiz yıl kripto madencilerini caydırmak amacıyla veri merkezlerine yönelik vergileri artırdı.


Tung: “Bu, neredeyse hiç düzenlenmemiş bir endüstri. Bakalım veri merkezlerini denetlemek ve kontrol etmek mümkün olacak mı?”


Daha Fazla Oku

    Bitcoin madenciliğinorveçkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk