Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

New York Merkez Bankası, CBDC’nin Birlikte Çalışabilirliğini ve Ödeme Hızlarının Arttığını Doğruladı

Rapor, Fed ve MAS’ın ortak devam eden Project Cedar / Project Ubin araştırmasının bir parçası.

19 Mayıs 2023 10:33

Güncellenme: 19 Mayıs 2023 11:38

New York Merkez Bankası ve Singapur Para Otoritesi (MAS) ile araştırmacılar tarafından yayımlanan raporda, farklı ağlarda faaliyet gösteren merkez bankası dijital para birimi (CBDC) sistemlerinin sınır ötesi (cross-over) ve çapraz kur (cross-currency) ödemelerinde kullanılabileceği belirtildi.


NY Merkez Bankası’na ait İnovasyon Merkezi ve MAS’ın ortak devam ettiği Project Cedar / Project Ubin araştırmalarının bir parçası olan rapor, ilgili ekiplerin farklı dağıtılmış defter (DLT) ve hash’lenmiş zaman kilidi sözleşmesi (HTLC) teknolojileri arasında sınır ötesi işlemler gerçekleştirebildiklerini ekliyor. Neredeyse gerçek zamanlı bir çözüm elde edilebildiği de vurgulanıyor.


Yapılan basın açıklamasında araştırmacıların birlikte çalışabilirlik, atomik çözümler ve işlemlerin gerçek zamanlıya yakın bir şekilde gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konularında çalıştıkları söylendi. Çalışmalar simüle edilmiş CBDC’ler ve varsayımsal ödemeler aracılığıyla yürütülüyor.


Raporda araştırmacıların birlikte çalışabilirlik hipotezlerini test etmek adına sekiz farklı senaryo oluşturdukları belirtildi.


Atomik çözüm testleri, tüm işlemlerin saniyede ortalama 6,5 ödeme gerçekleştirebildiğini ve zirve olarak saniyede 47 ödeme yapılabildiğini gösterdi.


Rapora göre bu ödemeler uçtan uca yapıldı ve araştırmacılar ödeme gecikmelerinde 30 saniyeden daha kısa bir süreye ulaştı.


New York Merkez Bankası piyasalar grubu başkanı Michelle Neal, sınır ötesi ödemelerin global ekonomi için çok büyük bir gelişme olduğunu söyledi.


Neal açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “MAS ile yaptığımız araştırma ortaklığı, global açıdan ödeme akışlarını kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynuyor.”


Daha Fazla Oku

    düzenleyicilercbdcmerkez bankası dijital para birimi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk