Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

MiCA’nın Onaylanması Sonrasında İngiltere de Kendi Kurallarını Koyacak

Bir endüstri grubu, dönüm noktası niteliğindeki bu AB yasasının İngiltere’ye kendi kripto yasalarını oluşturması konusunda “büyük bir baskı” ortamı yarattığını söyledi.

24 Nisan 2023 10:14

Güncellenme: 24 Nisan 2023 11:46

Avrupa Birliği, kripto varlıklar piyasası (MiCA) tasarısını perşembe günü onayladı ve sektörü denetleme konusunda yaklaşımını netleştiren ilk büyük yargı merciilerinden biri oldu. AB’nin 27 ülkesi yeni düzenlemelere uymaya hazırlanıyor. Öte yandan, Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere gibi bölgeler, kendi kripto kurallarını uygulama süreçlerini hızlandırmak adına baskı altında hissedebilirler.

Londra merkezli lobi grubu CryptoUK, perşembe günü şu tweet’i paylaştı: “Henüz kusursuz olmasa da, MiCA, kripto piyasada operasyonel netlik sağlama açısından İngiltere ve ABD üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor.”

AB’nin kripto hizmet sağlayıcıları ve token dağıtımcıları için uygulanacak kurallardan oluşan MiCA yasası, İngiltere’nin aşamalı yaklaşımından oldukça farklı.

İngiltere’nin Brexit sonrası ekonomik stratejisi, Parlamento’dan geçen Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nda ortaya konmuştu. Bu yasa, kriptoyu ve stabilcoin’leri finansal bir araç olarak kullanmak için gereken hükümleri içeriyordu. Şubat ayında yayımladıkları belge ise sektördeki potansiyel düzenlemeler ve tüketiciyi koruma kurallarını kapsıyor.

Pazartesi günü MiCA oylamasının yaklaştığı sıralarda, İngiltere Hazine ve Ekonomi Bakanı Andrew Griffith, hükümetin önümüzdeki 12 ay içerisinde kripto için özel mevzuat çıkarmayı düşündüğünü söyledi.

Endüstri lobi grupları, İngiltere’nin kripto sektöründeki kuralları koymada AB’nin gerisinde olmasının ülkedeki politika yapıcılara yük teşkil edebileceğini belirtiyor.

CryptoUK’e göre, MiCA’nın benimsenmesi, AB’nin düzenleyici bir lider olarak konumunu sağlamlaştırıyor.

İngiltere’nin danışmanları, politika yapıcıların MiCA’nınkine benzer bir yetkilendirme rejimi düşündüklerini açıkladı. AB, varlık destekli stabilcoin’ler adına kural çalışmaları yaparken İngiltere, bunları ödemeler için düzenlemeye çalışıyor.

Hazine Bakanlığı’nda finansal hizmetlerden sorumlu olan Gwyneth Nurse, İngiltere’nin stratejisinin kriptoya daha kolay uyum sağlamak üzerine olduğunu belirtiyor.

Londra merkezli Ödemeler Birliği’nde politika ve hükümet ilişkileri başkanı Riccardo Tordera Ricchi, AB’nin “MiCA 2.0” adı altında ikinci bir paket hazırlaması gerekebilirken İngiltere’nin ilgili düzenlemeyi doğru zamanda tam olarak yayımlayacağını söylüyor.

Ricchi, İngiltere’nin kripto düzenlemelerini hızlandırmasının muhtemel olmadığını da ekliyor.


Daha Fazla Oku

    İngiltereABMİCAAvrupa Birliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase Hisseleri, CME Spot Bitcoin Haberinin Ardından Yüzde 9 Düştü

17 Mayıs 2024 10:16

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk