Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Parlamentosu MiCA Yasasını Onayladı

Oylama, 2024 yılında uygulamaya geçecek kritik MiCA yasasının önündeki engelleri ortadan kaldırdı.

20 Nisan 2023 14:58

Güncellenme: 20 Nisan 2023 15:30

Avrupa Birliği Milletvekilleri, perşembe günü yeni kripto lisanslama sistemi MiCA’yı 518 lehte oyla kabul etti. Aleyhte kullanılan oy sayısı 38’de kalırken 18 oy kullanılmadı. Oylamayla birlikte MiCA, kriptoda dünyanın ilk büyük yetki mercii oldu.


Avrupa Parlamentosu ek olarak, kripto operatörlerinin kara para aklamayı önlemek için müşterilerini tanımlamasını gerektiren ve Fon Transferi düzenlemesi olarak da bilinen ayrı bir yasayı da 529 lehte oyla kabul etti. Yasanın aleyhine 29 oy kullanılırken 14 oy kullanılmadı.


Oylama, çarşamba günü milletvekilleri arasında yapılan bir müzakerenin ardından gerçekleşti. Müzakerede kripto cüzdan sağlayıcılarının ve borsaların AB bloğunda faaliyette bulunmalarına izin vermek için bir lisans talep edilmesi ve stabil coin geliştiricilerinin yeterli rezervi koruyabilmeleri için diğer varlıkların değerine bağlı olma şartı planları çoğunlukla desteklendi.


Avrupa Komisyonu'ndan Mairead McGuinness, attığı bir tweet'te oylamanın dünyada bir ilk olduğunu söyledi.


Bundan sonraki süreç

Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) düzenlemesi, Avrupa Komisyonunda ilk kez 2020 yılında gündeme gelmişti. Yasalaşması için bloğun üye devletleri temsil eden AB Konseyi ve parlamento tarafından onaylanması gerekiyordu. Yasanın ana hükümleri, AB'nin resmî gazetesinde yayınlanmasının 12 aydan biraz daha uzun bir süre sonrasında uygulanmaya başlayacak. Yasanın bu bakımdan Haziran ayında hayata geçeceği öngörülüyor.


Daha Fazla Oku

    MİCAkriptoFon TransferiAvrupa Birliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk