Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“MiCA, FTX’teki Yolsuzluğu Durdurabilirdi”

Avrupa Komisyonu yetkilileri, “AB’nin yeni kripto kanunu MiCA bugün yürürlükte olsaydı FTX olayı yaşanmazdı” dedi.

30 Kasım 2022 16:46

Güncellenme: 30 Kasım 2022 18:17

Avrupa Komisyonu yetkilileri, bazı milletvekilleri şüpheyle yaklaşsalar da Avrupa Birliği’nin (AB) kripto varlıklar piyasaları (MiCA) kanunu bugün yürürlükte olsaydı FTX’teki gibi kötü yönetimlerin durdurulabileceğini savundu.  


FTX kripto borsasının iflasının ardından bu alandaki yasaların sertleştirilmesi, kripto şirketlerine de diğer finansal kuruluşlar gibi kaydolma ve belli yönetim standartlarına uyma zorunluluğu getirilmesine yönelik çağrılar yapılmıştı.


Avrupa Komisyonu Finansal Hizmetler Direktör Yardımcısı Alexandra Jour-Schroeder, dün Avrupa Parlamento’sunda yapılan ekonomik ve finansal ilişkiler komitesinde, “MiCA kuralları uygulamaya geçtikten sonra AB sınırlarında kripto varlıklar sunan hiçbir şirketin FTX gibi düzensiz olmasına izin verilmeyecek” dedi.


Jour-Schroeder, FTX’te olduğu gibi uygunsuz kayıt tutmanın ve müşterilerin varlıklarının suistimal edilmesinin “çok ciddi” ve “potansiyel sahtekarlık” olduğunu söyledi. Ayrıca bu durumu blokzinciri teknolojisi veya kripto varlıklardan kaynaklanan bir başarısızlık olarak görmediğini belirtti.


Bunu yanında Jour-Schroeder, MiCA’nın bu durumu değiştirmeye yönelik bir adım olacağını, son oylamanın Şubat’ta yapılacağını, kanunun kabulünün ardından uygulamaya girmesi için belirlenen 12-18 aylık sürenin sektörün kanunlara adapte olabilmesi açısından kısaltılmasını beklemediğini söyledi.


Geçtiğimiz haftalarda iflas eden FTX kripto para borsasının müşterilerin yüzde 10’u Avrupa Birliği sınırları içinde yaşıyordu. FTX Avrupa şirketi de Güney Kıbrıs finansal düzenleyici kurumun denetimi altındaydı.


Öte yandan Avrupa Parlementosu’ndaki bazı meclis üyeleri Jour-Schroder’in verdiği güvencelerden çok da ikna olmadı. Fransız meclis üyesi Aurore Lalucq, “Kripto dünyasında bazı değişmez sorunlar var. Her gün piyasalar manipüle ediliyor ve varlıklar çalınıyor” dedi. “Komisyonun artık uyanmasını istiyorum diye ekleyen Lalucq, “Örneğin Avrupa’da kayıtlı Binance’in iflas etmeyeceği kim söyleyebilir?” diye sordu.


Bir başka meclis üyesi Ernest Urtasun ise MiCA’nın şuan yürürlükte olsaydı bu skandalı önleyebileceğine dair ciddi şüpheleri olduğunu vurgulayarak “Kısa vadede hızla riskleri belirlemeli ve riskli kripto ürünlerinin sunulmasını engellemeliyiz” dedi.


Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu’ndan (ESMA) bazı yetkililer FTX’in kripto şirketleri arasında yasaya aykırı davranan tek şirket olmadığı konusunda hemfikir olurken yeni AB kanunlarının bu konuda bir başlangıç olarak görülebileceğini belirtti.


MiCA’nın mimarlarından Stefan Berger ise “FTX bu komünitenin Lehman Brothers’ı gibiydi” dedi ve sorumlunun blokzinciri teknoloji değil, Sam Bankman-Fried olduğunu söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstanbul'daki Blok Zinciri, Web3 ve Kripto Etkinlikleri 2023

16 Eylül 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk