Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB, Kripto Regülasyonu MiCA Üzerinde Anlaşmaya Vardı

Diplomatlar, AB kapsamında faaliyet gösteren kripto şirketlerinin uyması gereken düzenlemeleri oluşturan Kripto Varlık Piyasaları Düzenlemesi (MiCA) üzerinde anlaşmaya vardı.

5 Ekim 2022 14:58

Güncellenme: 5 Ekim 2022 15:25

Avrupa Birliği (AB), Kripto Varlık Piyasaları Düzenlemesi'nin (MiCA) tüm maddelerinin yanı sıra kripto ödemeleri yapan kişilerin kimliklerinin açıklanması üzerine oluşturulan bir başka yasa üzerinde anlaşmaya vardı.


CoinDesk’e konuşan bir kaynak, AB konseyini temsil eden diplomatların bugün düzenlenen toplantıda, üzerinde daha fazla konuşmaya gerek duymadan yasaları onayladıklarını söyledi.


MiCA, kripto para cüzdanları ve AB kapsamında faaliyet gösteren borsalar için kabul edilen ilk düzenleme özelliğini taşıyor. Düzenlemede ayrıca Terra olayındaki gibi çöküşleri engellemek için stabil coin’ler karşılığı stok tutma zorunluluğu getiriliyor. Kripto para transferlerinde müşterilerin kimliklerini açıklama zorunluluğu getiren farklı bir yasa ise kara para aklamaya karşı düzenlendi.


Yetkililer Haziran ayından beri bu yasa üzerinde çalışıyor. Sektör lobicileri, MiCA’da dolar endeksli stabil coin’lerin alım satımını kısıtlama potansiyeli olan tedbirleri netleştirme konusunda umutlulardı. Ancak yasaların daha esnek hale getirilmesine Fransa gibi euronun egemen para birimi olarak kalmasını isteyen ülkeler karşı çıkmış gözüküyor.


Yasanın bundan sonra Avrupa Parlamentosu’ndan da onay alması gerekiyor. Bu onayın ardından da AB’nin resmî gazetesinde 2024 yılından önce yayımlanması bekleniyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk