Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Lisanslı Şirketler Bile Hong Kong’ta Banka Hesabı Açmanın Zorluğuyla Uğraşıyor

Hong Kong, bir kripto merkezi olmak istediğini söylese de bankalar hesap açma başvurularını reddetmeye devam ediyor.

17 Mayıs 2023 13:00

Güncellenme: 17 Mayıs 2023 13:49

Kripto şirketleri, hükümetin kripto merkezi olmak istediğini duyurmasının ardından Hong Kong’ta faaliyet göstermek adına başvuru yağdırmaya başladı. Ancak şirketler bir banka hesabı açmak kadar temel bir şeyi bile gerçekleştiremiyorlar.


Başvuru sahipleri, CoinDesk’le yaptıkları görüşme sırasında Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndaki (SFC) sekiz memurun yaklaşık 80 başvuruyla uğraştığını bildiriyor. Hatta lisanslı firmaların bile banka hesapları söz konusu olduğunda zorluklarla karşılaştıklarını ekliyorlar.


Hong Kong hükümeti, diğer ülkeler kriptoya kuşkuyla bakmaya devam ederken düzenleyicilerin sektöre olan muhalefetlerini gevşettikten sonra şirketlerin gözdesi haline geldi. Singapur’un finansal düzenleyicisi ise spekülatif olarak gördüğü şeyleri desteklemeyeceğini açıkça belirtti.


Hong Kong’un merkez bankası, bankacılık erişiminin kripto şirketleri açısından bir sorun teşkil ettiğini kabul ettikten sonra Hong Kong’un para politikalarını yönetmekle yükümlü HKMA, bankalara kripto firmalarının herhangi bir yasağı olmadığını hatırlattı. Ancak geçen ay gerçekleştirilen, bankaların ve kripto şirketlerinin katıldığı toplantıda yalnızca halihazırda lisans sahibi olan veya başvuruda bulunan firmaların erişimine odaklanıldı.


Kripto bankası SEBA’nın CEO’su Amy Yu, toplantıyla alakalı “Daha çok düzenleyicilerin isteklerini belirtmesi üzerine konuşuldu. Bankaların bunları uygulayıp uygulamayacağı konusuna değinilmedi bile.” ifadelerini kullandı.


CoinDesk, Hong Kong merkezli ve Type 9 lisansına sahip bir kripto firmasının üst düzey yöneticilerinden biriyle iletişime geçtiğinde şirketin hâlâ bir banka hesabı açamadığını öğrendi. Yönetici, bu durumun potansiyel yatırımcılar açısından da işi zorlaştırdığını söyledi ve ekledi: “Bankaların hangi bilgileri istedikleri hiç açık değil. Açıkçası kendileri de bizden ne istediklerini bilmiyor gibi görünüyor.”


Daha Fazla Oku

    Hong Kongbankacılıkkripto bankaları

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Worldcoin ve Girişim Sermayesinin Entelektüel Gerilemesi

28 Mayıs 2023 09:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk