Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kripto Lobicileri, Bitcoin ETF’sinin Geciktiğini Söylüyor

Sektör, düzenleyicinin kendisini nasıl ele aldığını eleştiren bir rapor yayınlamaya hazırlanıyor.

12 Eylül 2022 17:40

Güncellenme: 13 Eylül 2022 08:19

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot tabanlı bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) izin verip vermeme süreci şimdi mahkemeden geçiyor. Ancak lobiciler düzenleyicinin karşı çıkmasının yanlış olduğunu ilan etmek için kamu baskısı yapıyor.


Washington D.C. merkezli bir savunma grubu olan Digital Chamber of Commerce, Pazartesi günü yayınlanmak üzere SEC'i ABD'li yatırımcılara diğer ülkelerde zaten mevcut olan bir araçtan mahrum bırakarak zarar vermekle suçlayan bir rapor hazırladı.


Yatırımcıların kolayca bitcoin trade’ine izin veren fon, olağan dışı ve değişken bir sektör için erişilebilirliğe yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. Bu tür ETF'ler, token’ları, yatırımcıların paralarını kilitlemeden veya yönetim ücretlerine maruz kalmadan, çeşitli tahvillerde veya geniş hisse senedi endekslerinde uğraşmalarına izin veren aynı tür fonlara bağlayacaktır.


Sektör, bitcoin vadeli işlem ETF'leri için onay almış olsa da 16 ayrı başvuru spot piyasa konusunda ret aldı. SEC, potansiyel piyasa manipülasyonu konusunda oldukça endişeli.  


Bu yılın başlarında, SEC, spot ETF uygulamalarının dayandığı aynı yasa uyarınca açılan Teucrium'dan vadeli ETF'yi onayladı ve bu da spot fonları arayanlar için daha büyük bir hayal kırıklığı yarattı. 


Yine de bu haftaki raporun düzenleyiciyi etkilemesi pek olası değil.


Digital Chamber kurucusu ve CEO'su Perianne Boring’in CoinDesk’e yaptığı açıklamada raporun sayısız bitcoin ETF başvurusunu gözden geçiriken SEC'in "keyfi ve kaprisli davranışını ayrıntılandıran ilk kapsamlı belge" olduğunu söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk