Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kripto Borsası Beaxy, SEC Davası Üzerine Kapatıldı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, borsa kurucusunun müşterilerin parasını kötüye kullandığını iddia etmişti.

30 Mart 2023 09:47

Güncellenme: 30 Mart 2023 10:02

Kripto ticaret platformu Beaxy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şirkete ve şirket kurucusu Artak Hamazaspyan’a dava açması üzerine resmen kapatıldı.

SEC ayrıca Beaxy Digital Ltd.’yi, şirketin token’ı olan BXY aracılığıyla yasa dışı 8 milyon dolar toplamakla suçladı. Hamazaspyan’ın “kumar dahil olmak üzere kişisel harcamalar için en az 900 bin doları kötüye kullandığı” da iddia edildi.

Windy Inc., 2019 yılında SEC’in benzer suçlamaları nedeniyle platformu devralmıştı. “Menkul kıymet olarak sunulan ve satılan” kripto varlıkların ticaretini ise yönetici Nicholas Murphy ve Randolph Bay Abbott sürdürmüştü. Geçtiğimiz yıl başka bir davada platformu fesheden SEC, daha sonra bu yönetimin de kurallara uymayıp yasa dışı ticaret gerçekleştirdiklerini iddia etti.

SEC’in İcra Başkanı Gurbir Grewal, platformun durumu hakkında şunları söyledi: “Bir kripto aracısı tüm işlevleri tek bir çatı altında birleştirdiğinde, Beaxy’nin yaptığını iddia ettiğimiz gibi, yatırımcıları ciddi bir riske sokar. İşlevselliğin kaybolması ve kayıtların olmaması, yatırımcıları korumak için tasarlanan düzenlemelerin Beaxy tarafından takip edilmediği veya tanınmadığı anlamına geliyor.”

Borsa, web sitesinde “işleri zora sokan belirsiz düzenlemeler” nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı ve ekledi:

“İki yıldan fazla bir süredir elimizden gelen her şekilde düzenleyicilere yardımcı olmak için bilgi ve veri akışı sağladık. SEC ile iş birliği garantisini de vermiştik.”

SEC’in açıklaması, Beaxy’nin federal mahkeme aracılığıyla Windy ve şirketle ilişkili kişilerle yapılan bir anlaşma kapsamında kapandığından bahsetmiyor. Aslında anlaşma, tüm varlıkları müşterilere iade etmeyi ve Windy’nin mülkiyetindeki BXY token’ları “yok etmeyi” içeriyordu. Açıklamalara göre SEC, Beaxy Digital ve Hamazaspyan’ı takip etmeye devam edecek.

SEC, işlemler iptal edildikten ve bakiyeler doğrulandıktan sonra, müşterilerin varlıkları çekebilmeleri için 24 saatleri olacağını bildirdi. İşlem iptalleri ve doğrulamalar ise 30 gün boyunca gerçekleştirilebilecek.


Daha Fazla Oku

    SECBeaxyBXY

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk