Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Uluslararası Kurumlar Stablecoin Düzenlemelerine İlişkin Kılavuz Hazırladı

Uluslararası sermaye piyasaları organizasyonu ve BIS'in küresel ödemeler grubu, stabilcoin'ler için sistemik olarak önemli düzenlemeleri ortaya koyuyor

13 Temmuz 2022 14:54

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 17:36

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) ve Uluslararası Sermaye Piyasaları Örgütü (IOSCO), Çarşamba günü stabilcoin düzenlemesine ilişkin nihai kılavuzlarını yayımladı.


BIS’in uluslararası ödemeler ve yatırım forumu CPMI ve dünyanın sermaye piyasası düzenleyicilerini bir araya getiren IOSCO tarafından hazırlanan kılavuz, değeri ulusal para birimi veya altın gibi başka bir varlığa göre sabit olan kripto para birimleri olan sabit paralar için “aynı risk, aynı düzenleme” yasal çerçevesini uygulamayı hedefliyor.


BIS'in açıklamasına göre, bir stabilcoin transfer işlevine sahipse ve düzenleyiciler bunun finansal sistemler için önemli olduğunu düşünürse, tıpkı bu işlevi yerine getiren farklı bir enstrümanın yapması gerektiği gibi Finansal Piyasa Altyapıları İlkelerini (PFMI) gözlemlemesi gerekiyor. İlkeler, finansal piyasa altyapıları için uluslararası standartlar olacak. Ülkeler, bunları yerine koymak isteyip istemediklerine kendileri karar verecek.


Mayıs ayında Terra'nın stabilcoini UST'nin çöküşü, dünya çapındaki düzenleyicileri mevzuatı sıkılaştırma çağrısında bulunmaya yöneltti. Aynı zamanda İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı olan CPMI Başkanı Jon Cunliffe, bu hafta başlarında yaptığı bir konuşmada düzenleyicileri sektörü düzenlemeye devam etmeye teşvik etti. Bu arada, Avrupa Birliği'nin finansal sistemini denetleyen Avrupa Sistemik Risk Kurulu da finansal sistem için tehdit oluşturabilecek kripto varlıklar için küresel standartların nasıl belirlenebileceği konusunda önerilerde bulunmayı planladığını açıkladı.


Cunliffe raporda, “Kripto varlık piyasasındaki son gelişmeler, yetkililerin daha geniş anlamda stabilcoinler de dahil olmak üzere kripto varlıklarının neden olduğu potansiyel riskleri ele almaları için bir kez daha aciliyet getirdi” dedi.


Kılavuz, iki organın geçen Ekim ayında başlattığı istişareyi takip ediyor. CPMI ve IOSCO, stablecoin düzenlemeleriyle ilgili düzenleyici sorunları incelemeye devam edecek ve diğer standart belirleyici kurumlarla koordineli çalışacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk