Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IMF Yetkilisi, Sınır Ötesi CBDC’ler için Bir Yol Haritası Çiziyor

IMF’nin para ve sermaye piyasaları departmanı yöneticisi Tobias Adrian, kuruluşun uyum veya sermaye kontrollerinin dışına çıkmadan sınır ötesi işlemlerin maliyetini azaltmaya yardımcı olmak istediğini söyledi.

19 Haziran 2023 16:47

Güncellenme: 20 Haziran 2023 10:09

Uluslararası Para Fonu'ndan bir yetkili, pazartesi günü yaptığı açıklamada sınır ötesi merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için yeni platformların daha verimli ve güvenli olabileceğini söyledi. Bunun gerçekleştirilmesi sırasında ülkelerin uyum veya sermaye kontrolleri sınırları içerisinde kalınmasının önemli olduğunu vurguladı.


IMF’nin para ve sermaye piyasaları departmanı yöneticisi Tobias Adrian, sermaye kontrollerine izin verecek küresel bir CBDC platformunun ödeme maliyetlerini azaltabileceğini düşünüyor. Ancak, böyle bir vizyon kripto meraklılarının merkeziyetsiz finansal sistem hayalinden çok uzak.


Adrian, Fas’ın Rabat kentinde yaptığı konuşmada, “Yeni platform sınıfı hakkındaki planlarımız, sınır ötesi ödemelerde ve yerel finansal piyasalarda daha fazla birlikte çalışabilirlik, verimlilik ve güveniği artıracak ve sağlayacaktır. Sınır ötesi ödemelerin maliyeti, durgunluğu ve şeffaf bir ortamın sağlanamaması, sınırlı altyapısından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.


Bugün erken saatlerde ise genel müdür Kristalina Georgieva, Bloomberg’le yaptığı röportaj sırasında IMF’nin CBDC’lerin birbirleriyle çalışabilmelerini sağlamak amacıyla küresel bir altyapı üzerinde “çok çalıştığını” söyledi.


Adrian, yine bugün yayımlanan bir IMF Fintech Note’ta da anlatılan yeni sistemin, paranın tamamen değiştirilebilir (fully fungible) doğasını değiştirmeden, aracılara özel bilgiler verilmeden ve sözleşmelerin teminat olarak rehin edilmesine izin vererek likiditeden tasarruf edebilen bir şekilde çalıştığını açıkladı. Adrian, CBDC platformu fikrini ilk olarak eylül ayında önermişti.


Blok zinciri tabanlı doğrulama gibi daha yenilikçi fikirleri reddeden yönetici, ledger’ın platform operatörü tarafından kontrol edileceğini şöyle aktardı: “Tek ledger, kimin neye sahip olduğuna dair benzersiz bir tanımlama sağlayacak, böylece çifte harcama gerçekleşmeyecek.”


Adrian, hükümetlerin vatandaşlarının işlemlerini döviz cinsinden sınırlama ve kara para aklama karşıtı kontroller uygulama hakkını koruyacağını da söyledi. Yani IMF, finansal krizle karşı karşıya olan ülkelere sıklıkla uygulanan sermaye önlemlerini baltalamama konusunda dikkatli davranıyor.


Kripto savunucuları, sınır ötesi ödemelerin kolaylaşmasını büyük bir fayda olarak görüyor. Ancak, bu amaç doğrultusunda kullanılan blok zinciri çözümlerine karşı çok rağbet var. Uluslararası Ödemeler Bankası ve SWIFT gibi özel oyuncular, devlet tarafından desteklenen CBDC’leri içeren opsiyonları inceliyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    IMFcbdcsınır ötesi ödemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk