Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İflas Eden Bankaların Liderleri Soruşturma Altında

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, Fed Başkan Yardımcısı Michael Barr ile ABD senatörlerine iflas eden bankalarda neler yaşandığını anlatmaya hazırlanırken soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

28 Mart 2023 11:58

Güncellenme: 28 Mart 2023 13:45

Salı günü yapılması planlanan ABD Senatosu duruşması için hazırlanan ifadede; kötü yönetimleri ve özellikle Signature'ın dijital varlıklardaki tehlikeli iş birleşmelerini detaylandıran Başkan Martin Gruenberg, Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC), Signature Bank ve Silicon Valley Bank bankaların iflaslarından sorumlu tutmak adına liderlerinin gerçekleştirdiği eylemleri incelediğini söyledi.


Gruenberg, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ne gönderilecek, ayrıca kripto odaklı Silvergate Bank’ın çöküşünü de detaylandıran yazılı açıklamalarda, şirketlerin üst düzey yöneticilerin "bankalara verdikleri zararlar ve yönetimdeki görevi suiistimalleri nedeniyle" inceleme altında olacağını belirtti.


Merkez Bankaları Denetimden Sorumlu Başkan Vekili Michael Barr, aynı duruşmada kendi ifadesinde, Kaliforniya merkezli Silicon Valley Bank’ın içindeki sorunlar hakkında benzer bilgiler paylaştı.


Gruenberg, kripto sektörünün önemli finans kuruluşları arasında bulunan Silicon Valley ve New York merkezli Signature'ın çöküşü hakkındaki açıklamalarında, FDIC'nin sigorta fonuna, çoğunlukla sigortasız mevduatları karşılamak için beklenen 22,5 milyar dolar için başına dert aldığını söyledi. Sorun geçen yıl, kripto borsası FTX battığında ve sektörün bir kısmını da yanında sürüklediği an başladı.


Signature, kripto açısından talihsiz 2022 yılı sona ererken mevduatların yüzde 68'inin çekildiği Silvergate'den daha geniş kapsamlı olmasına rağmen, Gruenberg Signature'ın 2022 yılının sonunda elinde bulunan mevduatlarının beşte birinin hala dijital varlıklar endüstrisinden olduğunu belirtti.


Gruenberg, "Tıpkı Silvergate gibi Signature Bank da bazı yüksek profilli dijital varlık şirketlerinin başarısızlıklarından dolayı dijital varlık piyasasındaki aksamaların sonucunda mevduat çekimlerine ve hisse senedi fiyatında düşüşlere maruz kaldı" dedi.


Kaliforniya’nın La Jolla bölgesinden küçük bir banka olan Silvergate, neredeyse tamamen kripto sektörüne bağlıydı ve pek çok işletme nakitlerini çekmek zorunda kalınca yapacak bir şeyi kalmadı. Ancak, diğer iki büyük kuruluşta olduğu gibi, FDIC'yi onun yedieminliğini almaktan kurtaran şey alışılmadık bir kendi kendini tasfiye etme işini başardı.


Fed'den Barr, Silicon Valley Bank'ın son çöküşünün, bankayı uyarmak ve kötü yönetim sebebiyle büyümesini kısıtlamak için aylar harcamış olmalarına rağmen, ajans denetçilerini hazırlıksız yakaladığını itiraf etti.


Barr, bankanın "kötü yönetime tipik bir örnek" olduğunu söyledi. Ve hükümet danışmanları, bankanın ciddi sorunları olduğunu da çok iyi biliyordu. Barr, 2021 yılında denetçilerin likidite yönetiminde sorunlar bulduğunu ve 2022 yılında yönetim kurulu gözetimi, risk yönetimi ve iç denetimle ilgili birtakım sorunlar belirlediklerini de ekledi. O yaz, bankanın yönetim ve yönetişim derecelendirmelerini alarm seviyelerine indirdiler ve büyümesini kısıtladılar.


Beş ay önce, bankanın Fed denetçileri, banka yöneticileriyle buluştu ve faiz oranı risklerinin kabul edilemez olduğunu onlara iletti. Denetçiler bu endişelerini geçtiğimiz ay Fed'in Yönetim Kurulu'na bildirdi.


Barr, "Personeller, SVB ile aktif olarak ilgilendiklerini bildirdi, ancak görünen o ki bankanın savunmasızlığının boyutu, 9 Mart'taki beklenmedik banka akınına kadar aşikâr değildi" dedi.


FDIC ve Fed, bankaların içinde neler yaşandığı konusunda incelemelerini yürütürken, düzenleyici ajanslar ABD tarihinin en büyük iki banka iflasında kendi eylemlerini gözden geçiriyor. FDIC Signature ile ilgilenirken, Fed de Silicon Valley ile ilgileniyor.


Gruenberg'in FDIC'si, 128 milyar dolarlık bir sigorta fonunun zararını nasıl karşılanacağı konusunda da bir yol bulmaya çalışacak.


Senato Bankacılık Komitesi duruşması, çarşamba günkü Beyaz Saray Finansal Hizmetler Komitesi'nin çöküşleri inceleyeceği kendi duruşmasından önce gerçekleşecek.


Daha Fazla Oku

    FDICFedSVBSilvergateSignature

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
“Bitcoin’in 2021’deki Çöküşüne Alameda Research Sebep Oldu”

21 Eylül 2023 12:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk