Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Güney Kore, Şirketlerin Sahip Oldukları Kripto Varlıkları Bildirmesini İstiyor

Şu anda taslak halinde olan kurallara göre kripto para ihraç eden veya kripto sahibi olan şirketler, gelecek yıldan itibaren bilançolarında bunu belirtmek zorunda kalacaklar.

12 Temmuz 2023 14:24

Güncellenme: 12 Temmuz 2023 16:26

Ülkenin finansal düzenleyicisi tarafından yayımlanan ve şu anda taslak halinde olan kurallara göre Güney Kore, kripto sahibi olan veya ihracını sağlayan şirketlerin 2024 itibarıyla bilançolarında açıklama yapmalarını isteyecek.


Yeni kurallara göre, şirketlerin sanal para birimlerinin satışıyla ilgili miktar, iş modeli ve muhasebe politikalarının yanı sıra kriptodan elde edilen kârlar, hacimler ve piyasa değerleri hakkında bilgi vermeleri gerekecek.


Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), bu önlemlerin 30 Haziran’da sanal varlık kullanıcılarını korumaya yönelik yasanın kabul edilmesinin ardından muhasebe şeffaflığını artırmayı amaçladığını söylüyor.


Daha önce şirketler ve denetçiler, sanal varlıkların müşterilere satışının kâr oluşturup oluşturmadığını belirlemeye yönelik farklı görüşlere sahiplerdi. Şimdi ise şirketlerin sanal varlık satmaları durumunda şirket sahiplerine karşı yükümlülüklerini yerine getiren satışlar, kâr olarak kabul edilecek.


Duyuruda, sanal varlıkların ve platformların geliştirilmesinde ortaya çıkan maliyetlerin maddi olmayan varlıklar olarak sınıflandırılmayacağı da belirtiliyor.


Ülkenin muhasebe uzmanları, geçtiğimiz yıl boyunca Finansal Hizmetler Komisyonu, Finansal Denetim Kurumu ve Muhasebe Standartları Kurulu ile birlikte muhasebedeki belirsizlikler üzerinde tartışmışlardı. Duyuruda, nihayet denetim prosedürü kılavuzlarının hazırlandığı belirtildi.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Güney Koremuhasebekripto varlıklar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 28 Bin Doların Üzerinde, Solana Altcoinlere Öncülük Ediyor

2 Ekim 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk