Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

GOP Senatörü, Kripto Piyasasında Yaşanan Olumsuzlukları Görmezden Geldiği için SEC’i Suçladı

ABD Senatörü Pat Toomey (R-Pa.), menkul kıymetler ajansına son zamanlardaki endüstri hasarının bir kısmını önleyebilecek düzenleyici netlik vermemekle suçlayan bir mektup gönderdi.

27 Temmuz 2022 14:27

Güncellenme: 28 Temmuz 2022 10:55

Senatör Pat Toomey, şirketlerden bazıları çöktüğünde ve yatırımcıların parasını yanlarında götürmesiyle birlikte Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu (SEC) kripto firmalarının gözetimini sağlamamakla suçladı.

 

Toomey, "SEC, mevcut menkul kıymetler yasalarını yeni dijital varlıklara ve hizmetlere nasıl uygulayacağına dair netlik çağrılarına cevap vermiş olsaydı, işler farklı olabilirdi," diye yazdı. Düzenleyiciyi denetleyen Senato Bankacılık Komitesi'nde Cumhuriyetçi olan Toomey, SEC Başkanı Gary Gensler'e yazdığı mektupta "Şirketler, bugün yatırımcı kayıplarını önleyerek ürün tekliflerini buna göre ayarlayabilirlerdi ve SEC, uygulama çabalarını en kötü aktörlere odaklamakta özgür olurdu" dedi.

 

Toomey, "mevduat sahiplerine sık sık muazzam, görünüşte sürdürülemez faiz oranları vaat eden firmalara ve riskli uygulamalara girdiği iddia edilen en az bir işletmeye" atıfta bulundu ve ayrıca Celsius'un milyarlarca dolarlık müşteri fonunu belirsizlikte bırakan kredisinden bahsetti. Toomey Salı günkü mektubunda enatörün, diğer milletvekillerinin ve kripto firmalarının kendilerinin taleplerine rağmen, SEC, hangi dijital varlıkların menkul kıymetlerin tanımını karşıladığı konusunda yeterli netlik sunmayı reddettiğini söyledi.

 

Gensler, yasal emsaller tarafından zaten sağlanan tanımların, çoğu dijital tokenların menkul kıymet olduğunu ve işlem gördükleri borsaların ajansına kaydolması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu rutin olarak söyledi.

 

Görevdeki son aylarında kripto nedenini tekrar tekrar ele alan Toomey, ajansa icra ile ilgili birkaç soru sordu ve menkul kıymetleri tanımlayan sözde Howey testini yönetme konusundaki bulguları hakkında ayrıntılı bilgi istedi. Mektup, 9 Ağustos'a kadar bir yanıt çağrısında bulunuyor.

 

Mayıs ayında senatör, kripto firmalarının çökmesine izin verilmesi gerektiği ve firmaların erimesinin finansal sistemin doğal bir parçası olduğu konusunda farklı bir argüman ortaya koydu.

 

"Piyasanın neyin işe yaradığını anlaması için muhtemelen bu alanda bazı başarısızlıklar gerekecek," algoritmik stablecoin terraUSD (UST) bocalarken.

 

Toomey ayrıca daha önce SEC'in agresif yatırımcı koruma hareketlerine karşı uyarmıştı. Geçen yıl, dijital ticaret teknolojilerini savunmak için milletvekili, ajansı "ihtiyatlı bir şekilde ilerlemeye ve yatırımcı koruma kisvesi altında yatırımcı özgürlüğünü kısıtlayan babacan düzenlemeleri takip etme cazibesinden kaçınmaya" çağırdı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk