Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Gensler: Ether ETF'leri Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanabilir

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı, ether spot ETF başvurularının bu yaz piyasaya sürülebileceğini bildirdi.

14 Haziran 2024 11:50

Güncellenme: 14 Haziran 2024 12:15

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, dün Ethereum'un ether'ini (ETH) alıp satan borsa yatırım fonları (ETF'ler) için nihai onayların bu yaz kesinleşebileceğini açıkladı.


Gensler, Senato Tahsisat Komitesi'nin bir alt komitesine, ETF'lerin ilk onayından sonra sürecin "sorunsuz ilerlediğini" bildirdi.


Ancak komisyon başkanı, ETH’nin bir emtia olup olmadığı sorulduğunda varlığa dair belirsiz duruşunu korudu ve evet veya hayır şeklinde kesin bir cevap vermedi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam ise kesin bir şekilde emtia olduğunu belirtti.


Bu soru, token’ın hangi ABD kuruluşu tarafından denetleneceğini belirleme konusunda oldukça önemli. SEC menkul kıymet token’larını denetlerken, CFTC geriye kalan token’lardan sorumlu olacak. Gensler, dijital varlıkların büyük çoğunluğunun menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini defalarca söylese de, komisyon yaptırım eylemlerinde hangilerinin hangi tanıma uyduğunu belirlemeyi reddediyor.


Her iki komisyonu da başkan olarak yöneten Gensler, endüstrinin kurallara "burnunu soktuğunu" söylüyor. Ayrıca, CFTC'nin şu anda ifşaya dayalı bir gözetim sistemini denetlemek için hazır olmadığını belirtiyor.


Behnam, CFTC'nin kripto ticaretini denetlemek için sorumluluk alması durumunda kripto piyasalarını denetlemek için gerekli yetkilerden bazılarına sahip olmadığını kabul ediyor.


"Amerikan sermaye piyasalarını ve türev piyasalarını bu kadar güçlü kılan geleneksel düzenleyici araçlara (kayıt, saklama, gözetim) sahip değiliz" diyen Behnam, CFTC'nin bunun gerçekleşmesi için daha büyük bir bütçeye ihtiyaç duyacağını da sözlerine ekledi.


Behnam'a PredictIt, Polymarket, Zeitgeist ve Kalshi gibi firmalarda popüler olan tahmin piyasaları ve seçimlerin sonucunu tahmin eden sözleşmelere karşı duruşu da soruldu. CFTC, kısa süre önce bu tür sözleşmeleri engellemek için harekete geçmişti.


Behnam, "Şu anda ihtiyacımız olan son şey, seçimleri bir nevi metalaştırmak" dedi. "Benim görüşüme göre bu, mevcut yasalara aykırıdır ve yasaklandıklarından emin olmak için gerekli adımları atıyoruz."


Daha Fazla Oku

    Gary GenslerSECCFTCether etfETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitci, Bodrum’da Bitci Summer ile Yeni Yol Haritasını Paylaştı

24 Temmuz 2024 16:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk