Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FTX'in Aracıları Ortadan Kaldırmayı Hedefleyen Teklifi ABD Meclisi'nde Görüşüldü

FTX CEO'su Bankman-Fried, ABD Temsilciler Meclisi oturumunda müşterilerin marj destekli türevlerini doğrudan aktarmaya yönelik CFTC teklifini savundu.

16 Mayıs 2022 09:52

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:58

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu (CFTC) denetleyen ABD Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi'nin birkaç üyesi, duruşma sırasında kripto para birimi endüstrisine karşı geniş güvensizlik olduğunu, terraUSD (UST) ile son zamanlarda kargaşanın daha da arttığını dile getirdi. Bankman-Fried, Komisyon Başkanı David Scott'ın, FTX.US'nin CFTC'ye yaptığı önerinin "Ciddi bir tehdit olabileceğini" söylemesiyle oturumda hem Demokratlardan hem de Cumhuriyetçilerden tepki aldı.


Ancak türev piyasa temsilcileri, türev alım satımları için aracıları aradan çıkarmanın yalnızca dijital varlıklarla sona erecek bir fikir olmadığını savunarak FTX'in bölgelerini doğrudan tehdit ettiğini belirtti. Dünyanın önde gelen türev borsası CME Group'un CEO'su Terry Duffy de, uygulamanın kripto varlıkların ötesine geçebileceğine işaret ederek FTX hakkındaki eleştirilerini yöneltti. Duffy milletvekillerine, "Bunun diğer pazarlara girme riski son derece zararlı. Bu, tehlikelerle dolu bir teklif" dedi. 


Bankman-Fried ise, şirketinin şimdilik daha geniş bir amacı olmadığını birkaç kez tekrarlayarak, “"Bu model aracılığıyla yakın zamanda dijital olmayan varlık sözleşmeleri başlatma planımız yok" dedi. Bankman-Fried itirazlar üzerine "Sana yalan söylemiyorum. Gerçekten bunu kastediyorum" diyerek tepki gösterdi.


Bankman-Fried: ABD İçin Daha Muhafazakar Bir Model Öneriyoruz

Firmasını kalıcı olarak yalnızca dijital varlıklara kilitlemeyi kabul etmese de, bazı ek resmi sınırları kabul etmeye istekli olacaklarını belirten Bankman-Fried, FTX'in zaten ABD'dekine benzer başvurularla birden fazla ülkede düzenleyici kurumlar tarafından kripto işlemleri yapmak için onay aldığına dikkat çekti. Bankman-Fried, “ABD’de FTX türevleri için önereceğimiz model, faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerden daha muhafazakâr bir model. Bu teklifin ürün üzerinde çok sayıda yararlı risk özelliği ve koruma sağladığını düşünüyorum" diye ekledi.


Milletvekili Sean Maloney de, Bankman-Fried'i “Harika bir fikir bulmuşsunuz” diyerek destekledi. Uygulamaya karşı çıkan türev sektörü temsilcileri hakkında ise “Kesinlikle herkesi karıştırdınız. Kendi işlerini yapmaları nedeniyle anlaşılır bir şekilde bu fikirden nefret ediyorlar" dedi.


Şirketin başvurusunu 25 Mayıs’ta değerlendirecek olan CTCF, FTX’in önerdiği konsepti tartışmak için bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek. Toplantıya endüstri temsilcilerini, akademisyenleri ve kamu çıkar gruplarını davet edecek. 


Ayrıca Sam Bankman-Fried'in Haziran ayında Consensus 2022'de konuşması planlanıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk