Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fransız Merkez Bankası Testleri, Toptan CBDC Ödemelerinin Sınır Ötesi Ödemeleri İyileştireceğini Gösteriyor

Banka, toptan ödemelerde merkez bankası dijital para birimlerini test etmek için birden fazla deney yürüttüğünü ve bunların ‘doğrudan’ dağıtılmış defter teknolojisi aracılığıyla ihraç edildiğini açıkladı.

21 Temmuz 2023 15:54

Güncellenme: 21 Temmuz 2023 16:28

Fransız Merkez Bankası (Banque de France), kripto paraları mümkün kılan teknolojileri kullanarak yapılan sayısız testler sonucunda toptan merkez bankası dijital para biriminin (wCBDC) sınır ötesi ödemeleri, tasfiyeler ve çeşitli finansal varlıkların güvenliğini iyileştireceğine karar verdi.


Varlık tokenizasyonundaki uygulamaları test etmek ve sınır ötesi işlemlerin iyileştirilmesi için farklı dağıtılmış defter teknoloji (DLT) türlerinin kullanıldığını belirten merkez bankası, “Banque de France bu deneyler sayesinde wCBDC’yi doğrudan DLT aracılığıyla ihraç etmek için kavramsallaştırdığı üç modelin operasyonel uygunluğunu ve pratik uygulamasını gösteriyor” dedi.


Banka wCBDC üzerinde yaptığı deneylere 2020 Mart ayında başladı. 2022’nin ortalarına kadar deneylerin ikinci aşamasını gerçekleştirdi ve şimdiye kadar Lüksemburg ile 100 milyon euro’luk (104 milyon dolar) tahvilin ödenmesi dahil olmak üzere on iki deney tamamladı. Diğer deneyler arasında Singapur Finans Kurulu, İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ile yapılan projeler bulunuyor.


Bankaya göre deneyler, toptan bir CBDC'nin "listelenmemiş finansal varlıklar kategorisine giren ve mevcut durumda işlem göremeyen yerel dijital varlıklar ve tokenize varlıklar için bir emsal olacağını" gösteriyor.


Merkez bankaları dünya çapında toptan tasfiyeleri iyileştirmek için CBDC'leri aktif olarak deneylerken, parasal otoritelerin oluşturduğu BIS öncülüğünde çok sayıda deney yürütülüyor. Hindistan benzer testlere başlamışken, Avrupa Merkez Bankası 2024 yılında başlamayı planlıyor. Fransız Merkez Bankası, ilerleyen dönemde Avrupa’nın keşif çalışmalarını destekleyeceğini belirtiyor.


Ayrıca banka, toptan bir CBDC'nin dijital bir euro gibi perakende CBDC'leri tamamlayacağını ve sorunsuz veri değişimi için uyumluluğun, uluslararası iş birliğinin ve daha kapsayıcı bir küresel CBDC framework oluşturmak için kamu-özel ortaklıkların önemli olduğunun altını çiziyor.


Bankaya göre, "iklim sorunu, toptan CBDC'lerin tasarımında enerji verimliliği sağlamak için çözümler geliştirme ihtiyacını vurguluyor."


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    wcbdcfransız merkez bankasıFransacbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk