Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FATF’tan Ülkelere Uyarı: Kripto Kimlik Kontrollerinde Acele Edin

Kripto transferleri için mahremiyeti ihlal edebilecek "seyaat kuralından" sonra, Finansal Eylem Görev Gücündeki küresel para otoritelerinin gözü Defi, NFT'ler ve barındırılmayan cüzdanlarda.

30 Haziran 2022 13:11

Güncellenme: 30 Haziran 2022 15:26

Başta kara para ve terörün finansmanı ile mücadele olmak üzere finansal konularda küresel standart belirleyici Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yetkililerin kripto kullanıcılarının kimliklerini hızlı bir şekilde kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.


2018’de yayımlanan, 2019’da revize edilen tekliflerinde FATF, kripto servis sağlayıcılarının müşterilerinin kim olduğunu doğrulaması gerektiğini belirtmişti. Kimlik kontrollerinin, tıpkı geleneksel finansal sistemde olduğu gibi, yetkililerin yasa dışı fonları takip etmesine izin vermesi gerekiyor. Ancak sektördeki birçok aktör, bunun gizliliği ihlal ettiğini ve şeffaf bir blok zincirinde gerçekleşen ödemeler için yetersiz tasarlandığını belirtiyor.


FATF'in raporunda, şu anda kamuoyuna açıklanan Mart 2022 anketinden alınan rakamlara atıfta bulunularak, yasa çıkarması beklenen ülkelerin dörtte birinin şu anda yasama sürecinde olmasına rağmen, yaklaşık üçte birinin bir yasa tasarısı bile sunmadığı belirtildi.


Raporda, “Seyahat Kuralı’ mevzuatını uygulamayan ülkeler bunu mümkün olan en kısa sürede yapmalı ve FATF yargıçerçevesi örnek olmalıdır” denildi.


FATF'nin 39 üye üyesi arasında ABD, İngiltere, Almanya, Çin ve Türkiye yer alıyor, ancak kurum aynı zamanda Bermuda ve Güney Kıbrıs gibi daha küçük yetki alanlarındaki faaliyetlerin izlenmesinden de sorumlu.


NFT ve DeFi


Şimdi gözlemcı kuruluşun bakışı kripto dünyasının diğer bölgelerine çevrildi. Raporda, yasadışı fonların düzenlenmiş sağlayıcılardan kaçabileceği endişelerinin yanı sıra, ‘uyumlu olmayan aktörler’ vurgusu ile kendi kendini yöneten özel cüzdanlar, takas edilemeyen tokenler (NFT'ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektörleri hakkında ‘artan endişe’den bahsediliyor.


Raporda, FATF’ın piyasayı izlemeye devam edeceğini vurgulanarak, "Açık kaynaklar, DeFi'nin kara para aklama için giderek daha fazla kullanıldığını gösteriyor" denildi. Ayrıca, suçluların yapay işlemlerin piyasa fiyatlarını yükselttiği aklama ticareti gibi kötü niyetli davranışlar için NFT'leri kötüye kullanabileceği belirtildi.


Çarşamba günü, Avrupa Birliği (AB), kendi 27 üye ülkesine ‘seyahat kuralı’ getirmek için bir yasa tasarısını ana hatlarıyla kabul etti. Son teklifte AB otoritelerinin, barındırılmayan cüzdanlara veya kripto ticaret platformlarından uzak tutulan dijital cüzdanlara yapılan ödemelere ilişkin kara para aklama kontrollerinin kapsamını genişletme planlarını büyük ölçüde geri çektiği görüldü. Coinbase (COIN) gibi sektör oyuncuları, daha önce AB'nin barındırılmayan cüzdanlara yapılan en küçük ödemeleri bile takip etme planlarını eleştirmiş ve bunun yeniliği ve gizliliği engelleyeceğini söylemişti.


AB, NFT'lerin düzenlenip düzenlenmeyeceği de dahil olmak üzere kripto lisanslama kurallarıyla ilgili kalan konular üzerine görüşmeyi Perşembe günü yapacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk