Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Eski Kripto Danışmanı ABD’de Düzenlemenin Başına Geçti

Obama yönetiminde ABD Hazine Bakanlığı’nda görev alan ve Ripple’ın eski danışmanlarından Barr, Fed’in Başkan Yardımcısı Oldu.

14 Temmuz 2022 07:53

Güncellenme: 14 Temmuz 2022 11:20

Ripple’ın eski danışmanlarından Michael Barr, Senato onayı alarak ABD’nin en önemli düzenleyici rollerinden biri olan merkez bankası başkan yardımcılığına atandı. 


Obama yönetimi döneminde Hazine Bakanlığı’nda önemli görevler üstlenmiş olan Barr, ABD’de bankacılık sektörünün süpervizörlüğünü yapacak ve geleneksel finans ve kriptolar üzerinde önemli bir söz hakkı bulunacak. 


ABD Başkanı John Biden, Barr’ı geçen Nisan ayında aday gösterdi ve Senato 66’ya 28’lik bir oyla onay verdi. Fed, 2010 yılında çıkan kanunun verdiği yetkiyle bankacılık sektörüne süpervizörlük yapıyor ve finansal sistemdeki bankacılık dışı aktörlerle de ilgileniyor. Her ne kadar bu rolün üzerinde başkanlık makamı olsa da Fed Başkanı Powell düzenleme konusunda tüm yetkiyi başkan yardımcısına vereceğini söylemişti.


Barr, küresel standartları belirleyen kurumlarda ve stabil coin’lere yönelik yaklaşımı belirleyen FSOC’de önemli bir etkiye sahip olacak. Farklı kurumların başkanlarının bir araya toplayan FSOC stabil coin’leri sistematik anlamda önemli bir finansal aktivite olarak kabul ederse SEC başta olmak üzere üye kurumların bunları düzenlemesini talep edebilir. Barr, Terra çöküşünün ardından göreve geliyor ki bu olay hükümetlerin daha fazla düzenleme yapması gerektiğine dair görüşü alevlendirdi. 


Şu anda Michigan Üniversitesi’nde kamu yönetimi bölümünün dekanı olan Barr, ciddi bir kripto arka planına da sahip zira Ripple Labs’in danışma kurulunda yer almış. Bu görevi kabul ettiği 2015’te bir açıklamasında, “ödeme alanındaki inovasyonlar finansal sistemin daha güvenli olmasına, maliyetlerinin düşmesine ve şirketler ve bireyler açısından sisteme erişimin kolaylaşmasına zemin hazırlayabilir” demişti. 


Ancak bu kripto müttefiki olduğu anlamına gelmiyor. Barr, tüketicinin yanında duran, düzenlemeleri savunan ve bireylerin çıkarlarını finansal kurumlarınkinden üstte gören bir tavır sergiliyor. Hatta kripto konusunda şüphelerini kayda da geçirmiş durumda.


Barr’ın yazarları arasında olduğu 2020 tarihli bir makalede bitcoin’in sadece büyük madencilik maliyetleri oluşturmakla kalmadığı tasarımının uzun vadede etkin olmadığı yorumu söz konusu. 


Fed, Barr’ın görev alacağı dönemde dijital dolar çıkarıp çıkaramaya karar verecek. Bu karar kripto sektörü için çok kritik. Barr’ın akademik çalışmalarında merkez bankası dijital parasının (CBDC) hükümetin finansal kapsayıcılık hedeflerine destek olacağı belirtiliyor. Böyle bir CBDC çıkarsa bunun dolar bazlı token’larda büyük etkisi olabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk