Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Kriptoya Karşı Sıcak Bir Tavır Yok”

Jason Brett, kripto şirketlerini ABD bankacılık sisteminden uzak tutma çabalarının son zamanlardaki banka çöküşlerinden daha önce başlamış olabileceğini söyledi.

17 Mart 2023 14:08

Güncellenme: 17 Mart 2023 17:26

Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) eski bir regülatörü olan Jason Brett, ABD regülatörlerinin finans dünyasındaki bu yeni kargaşayı kripto şirketlerini bankacılık sisteminden uzak tutmak için kullanıyor olabileceğini belirtti.


Key Bridge Advisors danışmanlık firmasının genel müdürü ve Forbes’te dijital varlıkları düzenleme analisti olan Brett, perşembe günü CoinDesk TV'nin "First Mover" programına verdiği demeçte "Bu konu kriptoya karşı hoşnutlukla alakalı ve böyle bir durum ortada yok" dedi.


Kaliforniya merkezli Silvergate Bank, geçen hafta varlıklarını "kendi iradesiyle tasfiye edeceğini" ve kepenklerini indireceğini açıkladı. Çoğunlukla kripto şirketlerine hizmet veren firma, SEN platformuna da son verdi.


İki gün sonra, yatırım destekli teknoloji girişimleri için gözde bir kurum olan Kaliforniya merkezli Silicon Valley Bank (SVB), şirketin "yetersiz likidite ve aczi” nedeniyle Finansal Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI) tarafından devralındı. Geçtiğimiz pazar, New York merkezli Signature Bank, "yatırımcıları korumak" adına eyalet regülatörleri tarafından kapatıldı. Signature Bank de tıpkı Silvergate gibi kendi gerçek zamanlı ödeme platformu olan Signet'i işletiyordu.


FDIC, SVB ve Signature'ın yedieminliğini eline aldı. Bu da ajansa iki bankanın her bir varlık ve yükümlülüklerini yönetme hakkı verdi.


Brett'e göre, federal regülatörler kripto şirketlerinin ABD bankacılık sistemine erişimini engelleme uğraşları, son banka çökmelerinin öncesinde bile gerçekleşmiş olabilir.


Örneğin; Eski Başkan Donald Trump tarafından atanan, "büyük bir kripto hayranı olan" ve "FDIC'de de bunu destekleyen" eski FDIC Başkanı Jelena McWilliams'tan bahsetti. Şimdiki Başkan Joe Biden'a yazdığı mektuba göre, 4 Şubat 2022’te görevinden istifa etmişti.


Brett, McWilliams’ın "neredeyse bir darbeyle devrildi" iddiasında bulunarak, Tüketici Finansal Koruma Bürosu'nun (CFPB) akın yaparak FDIC'nin gündemini devraldığını da sözlerine ekledi.


Brett, "Şimdi, FDIC'nin başındaki Başkan [Martin J.] Gruenberg'i görüyorsunuz ve o, kriptoyu bırak, fintech hayranı bile değil" dedi. Gruenberg, 5 Ocak 2023'te FDIC başkanı olarak yemin vermişti.


Buna rağmen Brett, "tüm bankaların kripto yüzünden kapatıldığını söyleyecek kadar ileri gitmeyeceğini" belirtti.


Brett, bankacılık sektöründeki son başarısızlıkların regülatörler hakkında "dikkatlerini ne kadar verdiklerine dair" bazı sorulara neden olduğunu ekledi.

“Kripto krizinde değiliz. Bu bir finansal kriz değil; bu bir bankacılık krizi” dedi. "Bu, bankaların kayıtlarını nasıl yönettiklerine dair bir kriz."  


Daha Fazla Oku

    FDICJason BrettSVBSignatureSignet

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Cosmoverse Özel Röportaj: Karel Kubat, Union Kurucu Ortağı ve CEO’su

29 Eylül 2023 14:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk