Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Dijital Euro Varlıkları Sınırlandırılmamalı”

Avrupa Parlamentosu’nun yaptırdığı bir araştırma, dijital paranın birikim kaynağı olarak değil de sadece günlük işlemlerde kullanılması gerektiği argümanına karşı çıkıyor.

27 Nisan 2023 12:24

Güncellenme: 27 Nisan 2023 14:26

Avrupa Parlamentosu için hazırlanan bir belgede, dijital euro’nun kullanıcı varlıklarını sınırlamaması gerektiği ve geleneksel bankaları terk eden kullanıcıların finansal istikrarının risklerinin abartıldığı savunuldu.


Belge; büyük merkez bankacılar arasındaki, bir birikim aracı olarak kullanmasını engellemek adına bireylerin birkaç bin dolarlık merkez bankası dijital para biriminden fazlasına sahip olmamaları gerektiğine yönelik genel inanışa karşı çıktı.


Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, CBDC’nin sadece günlük ödemelerde kullanılmasını istediği için bireysel kullanıcıların tek seferde 3 bin euro’ya kadar dijital varlıkla sınırlandırılabileceğini söylemesinin ardından bankacılık sektörü rahat bir nefes aldı.


Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nin talebi üzerine akademisyen Christian Hoffman tarafından hazırlanan raporda, Panetta’nın projeye dair hedeflerinin yanlış olduğu belirtildi.


Singapur Ulusal Üniversitesi’nde doçent doktor olan Hoffman şunları ifade etti: “Dijital euro’nun kilit rolü, halk için bir birikim aracı opsiyonu oluşturabilmesidir.” “Tüm bunlar, halkın dijital euro’ya erişiminin sınırsız olmasından geçiyor.”


Çalışma parlamentoyu yasal açıdan bağlamasa da bazı milletvekilleri ona benzer çizgiler üzerinde düşünüyor.


Geçtiğimiz hafta bir müzakerede CBDC’nin bankalarla yarışması gerektiğini savunan Hollandalı sosyalist milletvekili Paul Tang, varlıklar üzerindeki “kısıtlamalar konusunda ciddi şüphelerim var” dedi. “Dijital Euro sürdürülebilir olmalı, tutulması zor bir şeyi neden kullanalım ki?”


Panetta gibi merkez bankacılar, ticari bankalarda yaşanabilecek kitle göçünün kredileri durdurabileceği ve finansal istikrara zarar verebileceği konusunda uyarılarda bulundu.


ECB, dijital euro projesine devam edip etmeyeceğine dair kararı bu yıl ilerleyen vakitlerde verecek. The Bank of England da kendi dijital sterlininin 10 bin İngiliz sterliniyle (12.480 dolar) sınırlandırılabileceğini belirtti.


Daha Fazla Oku

    kriptoDijital EuroAvrupa Birliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk