Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fabio Panetta: ECB, Dijital Euro’yu Maksimum 1,5 Trilyon ile Sınırlayacak

Merkez bankasının yönetim kurulu üyesi, çok az insanın dijital euronun ne olduğunu anladığına inanıyor çünkü oldukça karışık.

16 Haziran 2022 12:15

Güncellenme: 16 Haziran 2022 15:00

Avrupa Merkez Bankası’ndan Fabio Panetta, program bir yılık bir sürecini tamamlarken dijital euronun gelişimi hakkında rapor vermek üzere Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nin önüne çıktı.

 

Euro bölgesi merkez bankası, geçtiğimiz temmuz ayında olası bir dijital para birimi hakkında iki yıllık bir soruşturma başlattı. ECB yönetim kurulu üyesi Panetta, ne zaman işleme konulacağının söylemese de merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) dört yıl içinde piyasaya sürülmeye hazır olabileceğini söyledi.

 

Panetta, komiteye verdiği demeçte dijital euronun çıkması durumunda 1,5 trilyon euro yani 1,6 trilyon ABD doları ile sınırlayacağını dile getirdi. CBDC’lerle ilgili bir endişe de tüketicilerin tüm paralarını dijital formatta tutabilmeleri aslında tüm birikimleri merkez bankasına yatırmaları durumunda tüketici bankalarını işletmelere ve bireylere verilmesi gereken fonlar yönünde bir düşüşe sürükler. 

 

Panetta yaptığı açıklamada “Toplam dijital Euro varlıklarını bir trilyon ila bir buçuk trilyon Euro arasında tutmak, finansal sistem ve para politikası açısından olumsuz etkilerden koruyacaktır” dedi. Ve şunu ekledi, “Euro bölgesinin nüfusu şu anda 340 milyon civarında olduğundan, bu kişi başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin euroluk varlıklara izin verilecektir. ”

 

Avrupa Komisyonu tarafından geçen yıl yapılan bir istişareye atıfta bulunarak Panetta, çoğunluğun dijital euroya karşı hevesli olmadığını belirtti.

 

Bunun altında yatan neden ise insanların karmaşık olduğundan dolayı dijital euroyu anlamaması olduğunu dile getirdi.

 

Yine de gözlemcilerin bulgulara çok fazla ağırlık vermemeleri gerektiğini söyledi.

 

Panetta, ulaştıkları sonucun sadece temsili bir vatandaş örneğine dayanmadığını ve aslında bu yüzden ortada çok dengesiz bir katılımcı örneği olduğunu belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:10

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk