Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Dijital Doların Finansal Stabiliteye Faydası Olabilir

ABD’deki federal araştırma bürosu Office of Financial Search dijital dolara dair bakış açısını açıkladı.

13 Temmuz 2022 09:08

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 12:15

ABD’li federal araştırmacılar geçtiğimiz günlerde yayınladıkları raporda hükümetin basacağı bir dijital doların oynak finansal sistemin stabilleştirilmesine yardımcı olacağını belirttiler. Bu yorum, karşıt görüşte olup devletin dijital paradan uzak durmasını isteyenleri rahatsız edebilir.


ABD hazine Bakanlığı’nın finansal sistem üzerindeki riskleri araştıran birimi olan Office of Financial Research (OFR) bir merkez bankası dijital parasının (CBDC) ABD’deki finansın iç yapısını nasıl etkileyebileceğini araştırdı. Bu çalışmada gelecekte olası bir panik durumunda insanların varlıklarını dijital dolara çevirmesine dair duyulan endişenin aşırı olabileceği vurgulandı. 


Raporun yazarları, CBDC’nin sanki kömür madenindeki bir kanarya gibi hükümete bir erken uyarı sinyali sağlayabileceğini belirtiyorlar. Dijital dolara kayış düzenleyicilerin bir sıkıntı olduğunu anlamasını sağlayabilir.


Rutgers University’den Todd Keister ve University of Bern’den Cyril Monnet tarafından kaleme alınan raporda, “Fonların CBDC’ye akışını gördüğünüzde bankalarda bir sorun olduğunu anlayabilir ve sıkıntılı bankaları bir an önce korumaya alabilirsiniz” deniyor. Bu tür geçişlerin büyük düzenleyici kurumlarda sıkıntılı algılandığını gören büyük ölçekli yatırımcılar paralarını çekip bu tür bir süreci tetiklemekten de imtina edeceklerdir.


CBDC normal zamanlarda bir kriz oluştuğunda mevduat sahiplerinin zayıf bir bankadan çıkıp başka yerlere kaçmaları olasılığını da azaltır çünkü bu durum yatırımcının elde edeceği getirinin düşmesine neden olacaktır. Yani bankalar olası bir kriz öncesinde daha stabil durumda olacaklar.


Cowen Group’dan analist Jaret Seilberg, OFR raporunun Wall Street’teki eleştiren sesleri biraz da olsa bastırabileceğini söylüyor. Seilberg, “Bu rapor dijital dolar savunucularının merkez bankası temelli bir dijital para sürecinin devam etmesi argümanını güçlendirmek üzere kullanabileceği bir araç olabilir “diyor. 


Dijital dolar hayata geçerse bunu çıkaracak yegâne kurum olan ABD Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Lael Brainard geçtiğimiz hafta CBDC konusunda olumlu yorumlarda bulunmuştu., Geçmişte dijital para çıkarmak için en az beş yıla gereksinim olduğunu söyleyen Brainard “Güvenilir bir merkez bankası parasının dijital formu geleceğin kripto finansal sisteminde nötr bir baz oluşturarak stabiliteyi güçlendirebilir” yorumunda bulunuyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk