Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Coinbase Müttefikleri Kripto Firmasının SEC'e Karşı Açtığı Davaya Katılıyor

Paradigma, Kripto İnovasyon Konseyi ve daha birçok isim Coinbase'i destekliyor.

19 Mart 2024 17:26

Güncellenme: 20 Mart 2024 05:00

Coinbase (COIN), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) karşı verdiği mahkeme mücadelesinde birkaç müttefik daha kazandı. Kripto para borsası, komisyonu kripto endüstrisine yönelik belirli kurallar koyma konusunda sıkıştırıyor.


Pazartesi günü mahkemeye sunulan dosyada, Paradigma'nın avukatı SEC'in kriptoya karşı tutumunu eleştirdi. Avukat, komisyonun kriptoyu eski finansal sistemlerin bir parçasıymış gibi gördüğünü vurguladı ve merkezi bir yönetim kaynağına sahip olmayan bir kripto projesinde eski kuralları uygulamanın mantıklı olmadığını bildirdi.


"SEC'in kayıt süreci merkezi bir ihraççı gerektirdiği sürece, bu durum kripto varlıklar için tutarsız olacak ve halkın ihtiyaç duyduğu maddi bilgilere erişimi olmayacak" ifadelerinin yer aldığı ABD Temyiz Mahkemesi'ne sunulan özette, beş kişiden oluşan komisyondaki iki ismin Başkan Gary Gensler ile anlaşmazlık olduğu gerçeğine de değinildi.


Coinbase 2022’den bu yana kripto endüstrisine yönelik kesin kuralların konulması için SEC ile yasal mücadelesine devam ediyor. İki yıl önce resmi bir dilekçe ile talebini bildiren Coinbase, aralık ayında komisyon tarafından red yemişti. Geçtiğimiz hafta ise şirket, düzenleyicinin kararını yeniden gözden geçirmesi için yasal bir süreç başlattı.


Davada üçüncü bir taraf olarak yer alan Kripto İnovasyon Konseyi (CCI), SEC’in sektöre yönetim açısından herhangi bir şans vermediğini, bu şekilde de işletmeleri diğer ülkelere kaçırdığını bildirdi.


Dijital varlıklar sektörüne yönelik ılımlı politikaları savunan CCI, "Yetkililerin kamuoyuna yaptığı açıklamalara bakılırsa, geleneksel kural koyuculuktan mahrum bırakılan şirketler, çelişkili dava dosyalarına ve icra eylemlerindeki kararlara bakarak SEC'in gelişen görüşlerini deşifre etmeye çalışıyor" dedi. "Düzenleyici netlik arayan sektör katılımcıları, SEC'in sağlamayı reddettiği düzenleyici rehberliği sunan yargı bölgelerine, yurt dışına kaçıyor."


Coinbase'in CLO’su Paul Grewal, şirketin ABD Ticaret Odası ve Teksas Blockchain Konseyi de dahil olmak üzere diğer gruplardan gelen brifinglere sahip olduğu için "minnettar" olduğunu söyledi. Mahkeme, anlaşmazlığın altında yatan soruyu değerlendirirken ilgili taraflardan gelen bu tür yasal yorumları dikkate alabilir.


Sözlerine "Uyum, öngörülebilirlik gerektirir" şeklinde devam eden Paradigma, şunları söyledi: "Coinbase'in dilekçesinde talep edilen şey de bu. SEC'in bir kural koymayı reddetmesi, uyum girişimlerinin yalnızca ceza vererek uygulama yoluyla düzenleme konusundaki yaklaşımını sürdürdüğü anlamına geliyor."


SEC, Coinbase ile anlaşmazlığına dair yorum yapmaktan kaçındı.


Daha Fazla Oku

    SECparadigmaCoinbasekripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk