Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Coinbase, IRS'in Kripto Vergi Teklifine Karşı Çıktı

Borsa IRS’nin kripto vergilerine yönelik son teklifini “anlaşılmaz” olarak nitelendirdi.

13 Ekim 2023 10:42

Güncellenme: 13 Ekim 2023 10:54

ABD'nin en büyük kripto borsası Coinbase (COIN), ABD Milli Gelirler İdaresi’nin (IRS) yakın tarihte açıkladığı teklifin sektörü ve Amerikalıların gizliliğini tehlikeye atacağını savunuyor.


IRS, yakın zamanda kripto brokerlerini resmi olarak tanımak ve onlara kendileri ile müşterilerinin doğru bir şekilde nasıl vergi ödeyebilecekleri konusunda talimat vermek adına bir kural önerdi. Ancak Coinbase, komisyona gönderdiği mektupta, “Amerikalıların günlük yaşamda asla karşılaşmadıkları” bu kuralın “kontrolsüz ve sınırsız bir takip edilme” anlamına geldiğini söyledi.


Coinbase Global Inc.'in vergi başkan yardımcısı Lawrence Zlatkin'in mektubuna göre, "Bu kurallar, IRS'nin iyileştirmeye çalıştığı vergi mükellefi hizmetlerini bozacak ve bunların yerini anlaşılmaz ve aşırı derecede külfetli bir dizi yeni raporlama gerekliliği alacak."


Daha önce de ABD merkezli bir kripto savunma grubu olan Blockchain Association, hükümlerin benimsenmesinin ABD'deki sektörü bitirecebileceğini savunmuştu.


IRS, Coinbase’in mektubundan birkaç saat önce, komisyonun kripto sektöründen alması gereken ama alamadığı “vergi açıklarına” dikkat çekti. Ayrıca komisyon, “dijital varlıkları ve kripto para birimlerini” gittikçe büyüyen bir sorunun önemli bir parçası olarak nitelendirdi.


Hazine Bakanlığı ağustos ayında 2021 Altyapı Yatırım ve İşler Yasası'na uygun olan yaklaşık 300 sayfalık bir önerge yayımladı. Buradaki kurallar merkezi kripto borsaları, ödeme ve cüzdan sağlayıcılar, bazı merkeziyetsiz borsalar ve kripto para birimlerini kullanan kişi veya kuruluşlara yönelik raporlama yükümlülüklerini belirliyordu.


Senatör Elizabeth Warren (D-Mass.) ve diğer Demokrat senatörler, IRS’e endüstriden gelen şikayetlerini reddetmesini önerdi. Milletvekillerinin başlıca endişesi, önerilen kuralların yürürlüğe girmesinin uzun sürmesi ve bu durumun “yasalara uyan Amerikalıları dezavantajlı bir duruma düşürmesi.” Bu yüzden senatörler, kuralın “mümkün olduğunca çabuk” bir şekilde uygulanmasını söylüyor.


Ancak Coinbase, komisyondan “uyumluluk gerekliliklerini geleneksel finanstakilere benzer, dijital varlıklardaki işlemleri sınırlayan” teklifi düzenlemesini istiyor.


Daha Fazla Oku

    Kripto vergiIRSCoinbase

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk