Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Birleşik Krallık Seçimleri Ülkenin Kripto Planlarını Etkileyecek mi?

Birleşik Krallık seçimlerinin bu yıl yapılması bekleniyor, ancak muhtemelen ülkenin kripto politikası çabalarının gidişatını değiştirmeyecek.

14 Mayıs 2024 11:15

Güncellenme: 14 Mayıs 2024 12:06

Sektör paydaşları CoinDesk'e verdiği röportajda Birleşik Krallık seçimlerinin, ülkenin kripto sektörünü düzenleme konusunda kaydettiği ilerlemeyi etkilemeyeceğini söyledi.


Henüz kesin bir seçim tarihi açıklanmasa da, bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Mayıs 2010'da ilk kez seçilmesinden bu yana yaklaşık 14 yıldır iktidar olan Muhafazakar parti, kriptoya dair birçok önlem aldı. 2022'de ülkeyi bir kripto merkezi haline getirmek için yola çıkan parti, o zamandan bu yana kriptonun Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından bir finansal faaliyet olarak düzenlenmesini sağlamak için bir yasa çıkardı.


Şimdi de bir sonraki seçime kadar stabil paralar ve staking için yasa çıkarma sözü verdiler. Birçok kişi bunun gerçekleştirilebilir bir hedef olduğuna inanıyor.


Innovate Finance'in politika direktörü Adam Jackson, ülkenin FCA'yı stabil paralar da dahil olmak üzere kriptoyu düzenlemede resmi olarak görevlendiren ikincil mevzuata ihtiyacı olduğunu söylüyor:


"Hükümetin yapacağını söylediği şey buydu. Bunun mümkün olmaması için de bir sebep yok. Ulusal seçimlere kadar gerekli yetkilere sahipler."


Kripto İnovasyon Konseyi'nin Birleşik Krallık politika lideri Laura Navaratnam, Muhafazakar hükümetin şu anda "kesinlikle" doğru yolda olduğunu bildirdi ve ülkenin düzenleyicileri olan İngiltere Merkez Bankası ve FCA'nın bile stabil paralar hakkında müzakere dokümanı yayımladığını ekledi.


Navaratnam’a göre, "Tüm siyasi türbülanslarda bazı şeylerin yavaşlama riski her zaman vardır."


Muhalefet partisinin planları

İşçi Partisi şu ana kadar açıkladığı finans sektörüne yönelik planında İngiltere'yi menkul kıymet tokenizasyon merkezi haline getirmek istediğini belirtti. Tokenizasyon, finansal varlıklar da dahil olmak üzere gerçek bir şeyin dijital temsilini oluşturma sürecidir. Tokenizasyon rejimi, halkın da talep ettiği bir konu olarak öne çıkıyor.


Ancak İşçi Partisi kriptoyu nasıl düzenlemeyi planladığına dair pek bir açıklama yapmadı.


İşçi Partisi yayımladığı raporda bu sürecin yalnızca "İşçi Partisi'nin Britanya'nın finansal hizmetlerinin geleceğine ilişkin vizyonunu belirlemenin ilk aşaması" olduğunu ve detayların ilerleyen dönemde açıklanacağını bildirdi.


Fireblocks'un CBDC ve finansal piyasa altyapısından sorumlu kıdemli yöneticisi Varun Paul, "Sanırım seçime kadar uzun bir zaman var ve bu noktada daha fazla ayrıntı açıklamalarını beklemiyorum" dedi. “Bu durumdan oldukça memnunum çünkü ABD’de olduğu gibi kriptonun seçimlere alet edilmesi pek doğru olmazdı.”


ABD'deki bazı yasa yapıcılar merkez bankası dijital para biriminin yasaklanmasını isterken, bazıları ülkenin bir CBDC pilot uygulaması yürütmesini istiyor. Bunun yanı sıra İşçi Partisi, raporunda Bank of Englands'ın dijital pound çalışmasını desteklemeyi planladığını belirtti.


Daha Fazla Oku

    İngilterebirleşik krallıkseçimkriptoTokenizasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk