Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Beyaz Üstünlüğünü Savunanlar Kriptodan Güç Alıyor”

Rapor, beyaz üstünlükçü gruplar kripto finansmanına bel bağlasalar da meblağların düşük olduğunu belirtiyor. Ancak raporda herhangi bir şekilde dijital varlıkların yasa dışı faaliyetlere karıştığı savunulmuyor.

12 Ocak 2024 17:07

Güncellenme: 12 Ocak 2024 17:33

Anti-Defamation League'in (ADL) geçen yıl 15 aşırılık yanlısı grup veya bireyle bağlantılı olarak toplanan 140 bin doları analiz ettiği rapora göre, ABD’deki beyaz üstünlüğünü savunan grupların kripto aracılığıyla da finansman sağladıkları ortaya çıktı.


Antisemitizm ve aşırılıkçılığa karşı çıkan New York merkezli savunuculuk grubu ADL, özellikle bitcoin hareketlerine odaklandı ve destekçilerin nefret gruplarını desteklemek için çeşitli dijital varlık platformlarını kullandığını gördü. Ancak raporda, paranın doğrudan iç terörizm gibi yasa dışı eylemler için kullanıldığına dair herhangi bir iddia bulunmuyor. İncelemeler, destekçilerden elde edilen bitcoin’in genellikle ABD bankaları aracılığıyla geleneksel finans sistemine aktarıldığını gösteriyor.


Raporda, "Aşırılık yanlıları, teknolojinin anonimlik sunduğu yönündeki inançlar nedeniyle kripto para birimlerine giderek daha da fazla yöneldi” ifadeleri yer aldı.


Rapora göre, ADL tarafından takip edilen işlemlerin yaklaşık yarısı ABD borsası Kraken'den, diğerleri ise Binance, Coinbase ve diğer platformlardan geçti. En büyük alıcı, beyaz milliyetçisi yayıncılığı Counter-Currents oldu.


ADL, kripto şirketlerine "kripto para borsalarının nefret ve aşırılıkçılıkla ilgili faaliyetleri finanse etmek için kullanımını açıkça yasaklamaya yönelik politikalarını güncellemelerini" tavsiye ediyor. Ayrıca, düzenleyicilerin gizliliği korumayı amaçlayan token’ları sınırlaması gerektiğini de öne sürüyor.


Örgüt raporunda, "Antisemitizm, aşırılıkçılık ve nefretteki bu artışın finansal unsurlarıyla mücadele etmek için kripto para birimi alanında ve diğer finansal teknoloji alanlarında sürekli tetikte olunması ve altta yatan platformların sorumlu moderasyonuna ihtiyaç var" deniyor.


Kripto endüstrisinin itibarı, Hamas'ın İsrail'deki saldırıları gibi terörizmi desteklemek kullanılan fonlar sebebiyle oldukça zedelenmişti. Bu çalışma, yerli aşırılık yanlılarına ve yalnızca bir kripto para biriminin kullanımına odaklanırken, finansal yenilikler ve aşırılıkçılık arasında devam eden ilişki hakkında sorunlar olduğunu ortaya koyuyor.


Borsalar kendilerini savunuyor

Kripto borsaları ise yasa dışılıkla mücadele ettiklerini ve kripto para birimi işlemlerinin bankacılıktan farklı olarak genellikle göz önünde gerçekleştirildiğini savunuyor.


Kraken’ın sözcüsü, ADL’nin şirketin müşterini tanı politikalarını ve kara para aklama korumaları hakkında bilgi almadan böyle bir rapor yayımlamaları hakkında hayal kırıklığına uğradıklarını belirtiyor.


Benzer şekilde, Coinbase Baş Politika Sorumlusu Faryar Shirzad, şirketin "Coinbase borsasında veya Coinbase borsasını kullanan herhangi bir kuruluşta, herhangi bir yasa dışı faaliyete müsamaha göstermediğini" söylüyor ve "hizmet şartlarımız bunu açıkça ortaya koyuyor" diye belirtiyor.


Shirzad, ABD borsasının "kara para aklamayı önleme ve fiat ve kripto için geçerli olan yaptırımlar konusunda net kurallar" altında olduğunu da vurguluyor. Raporun "yasalara uyan, düzenlenmiş ABD borsalarını yasa dışı faaliyetler için ana merkezler olarak hizmet veren uluslararası şirketlerden ayırt edememesi" nedeniyle kusurlu olduğunu bildiren Shirzad, buradaki asıl mevzunun "blok zincirlerinin, teknolojinin şeffaf doğasından kaçınmak isteyen suçlular tarafından tercih edilmesi olduğunu” ekliyor.


Kripto firmaları yasa dışılığı engelleme çabalarını savunsa da, raporda yasa dışı faaliyetleri finanse eden kuruluşlar hakkında herhangi bir suçlama bulunmuyor.


Daha Fazla Oku

    Anti-Defamation LeagueADLkrakenkriptoCoinbase

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk