Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Birliği Kripto ve Banka Sermaye Kurallarını Netleştiriyor

Kanun yapıcılar arkasında yeterince destek olmayan kripto varlıklarını bankacılık siteminden uzak tutmak için “korumacı” bir sermaye yapısını tercih etmişlerdi.

27 Haziran 2023 10:28

Güncellenme: 27 Haziran 2023 10:32

Avrupa Birliği (AB) Salı günü aldığı bir karar ile yeni bankacılık sermaye düzenlemesini şekillendirdi. Yeterince desteklenmeyen kripto varlıkları bankacılık sisteminin dışında tutmayı hedefleyen AB daha önce korumacı bir yaklaşım benimsemişti.


Alınan karar Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi tarafından atılan bir tweet ile duyuruldu. Söz konusu kararlar Avrupa Parlamentosu, ülke hükümetleri ve Avrupa Komisyonu’nun katılımıyla alındı. Komisyon 2021’de yeni kurallar önermişti.


Bankaların kurumsal kredileri ve ev kredilerine dair riskleri değerlendirme yöntemlerine dair de önemli değişiklikler getiren karar AB Konseyi’nde üye devletlerin onayına açılacak. Bu sürecin aylar alabileceği söyleniyor. 


AB üye devletlerinin katıldığı oturuma başkanlık eden İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, “Kurumsal krediler gibi bazı bankacılık varlıklarının risk ağırlığının da yeniden ayarlanmasını getiren bu yeni kurallar Birlik içerisinde faaliyet gösteren bankaların gücünü ve dayanıklılığını artıracak” diyor. 


Konsey’in yaptığı açıklamada, “bu kural setinde kripto varlıklar için de sağduyulu bir geçiş rejimi” olduğu belirtiliyor ve daha fazla detay verilmiyor.


Basel Komitesi gibi uluslararası standart oluşturucu yapılar şu anda küresel bir kripto kural kitabının ana çerçevesini oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak şu ana dek gün yüzüne çıkan detaylara bakıldığında yaklaşımlarının sert olabileceği görülüyor. Örneğin serbest kripto paralara dair risk ağırlığının maksimum yüzde 1250 olması gibi bir sınırlamadan söz ediliyor.


Yani bankalar ellerinde tuttukları her bir bitcoin veya ether için bir Euro sermaye ayırmak durumunda kalacaklar ve bu da iştahlarını azaltabilecek. AB parlamenterleri bu uygulamaların kısa süre içerisinde netleşeceğini belirtiyorlar.  


Daha Fazla Oku

    kriptoDüzenlemelerAB

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk