Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Dijital Dolara Daha Beş Yıl Var

Fed’den Lael Brainard, ABD CBDC’sinin çıkmasına daha vakit olduğunu belrityor.

27 Mayıs 2022 16:07

Güncellenme: 27 Mayıs 2022 16:08

ABD federal merkez bankası başkan yardımcısı Lael Brainard dijital doları bekleyenler için önemli bir açıklama yaptı ve ABD’de bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) hayata geçirilmesinin beş yıl alabileceğini söyledi.


Fed’in başkan yardımcılığına getirildiği yemin töreninden sonra ilk kez senatoda konuşan Brainard, Finansal Hizmetler Komitesi’ne, Fed’in konuyu hâlâ incelediğini ve Beyaz Saray’ın ve Kongre’nin onayı olmadan harekete geçmeyeceğini ifade etti. Bu da uzunca bir zaman alabilir. 


Brainard, “Bu işler biraz zaman alıyor” dedi ve Fed’in hâlâ üzerinde çalıştığı gerçek zamanlı ödemeler sitemini örnek vererek burada da yıllardır çalışmaların sürdüğünü belirtti. “Tasarıma ve güvenliğe dair özellikleri hayata geçirmek beş yıl kadar sürebilir.”


Brainard tasarıma dair özellikler hakkında da görüşlerini bildirdi. Bazı bankacılar dijital doların mevduat alanından ciddi bir rol ve pay çalabileceğinden kaygılı olsa da Brainard bu paranın faizli bir yapıda olmamasını tercih ettiklerini belirtti. Ayrıca Fed’in dijital dolar varlıklarına belirli bir tavan koymayı ve böylelikle bu kaynağın para biriktirilmek için değil ödemeler amaçlı kullanılmasını teşvik etmeyi planladığını belirtti. 


Fed bir dijital para çıkarmaya karar verişe bu para diğer stabil coinlerle bir arada hayatını sürdürebilecek. “Stabil coinleri ve ticari bankların elindeki paraları içeren çok daha stabil ve etkin bir sistem kurma noktasında dijital doların faydalı olabileceğine inanıyorum. Bu nedenle özel sektörün bu konuda inovasyona teşvik edilmesi önemli” diyen Brainard, CBDC tasarrufların ve işlemlerin doğrudan bireysel kullanıcılarca değil özel sektördeki kurumlarda açılacak hesaplardan yönetileceğini söyledi. 


Brainard, AB merkez bankası gibi diğer bankaların dijital para birimi çıkarması durumunda ABD Doları’nın küresel rezerv para olma statüsünde sıkıntı oluşabileceğini ve CBDC sahibi olmamanın dezavantaj getirebileceğini söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk