Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Mart Ayında 303 Bin İş Ekleyerek 200 Bin Beklentisini Aştı

Bitcoin rallisi, yüksek faiz oranlarına işaret eden ekonomik göstergeler dolayısıyla durakladı.

5 Nisan 2024 17:03

Güncellenme: 5 Nisan 2024 18:16

ABD iş piyasası, hükümetin geçen ay 303.000 iş eklediğini bildirmesiyle güç göstermeye devam ediyor. Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşan rakam, ekonomistlerin 200.000 tahminini epey aştı.


Bitcoin (BTC) fiyatı, bu sabah yayımlanan raporun ardından yaklaşık yüzde 0,5 düşüşle 66.000 dolara geriledi. Geleneksel piyasalarda ise ABD hisse senedi endeksli vadeli işlemler kazançlarının bir kısmını kaybetmesine rağmen daha yüksek kaldı. 10 yıllık ABD Hazine getirisi 6,5 baz puan artışla %4,38'e yükseldi ve dolar endeksi %0,5 arttı.


Yılın başından bu yana ABD Merkez Bankası faiz indirimi ihtimali piyasalara yansısa da ekonomik veriler bu fiyatlandırmaları desteklemedi. İlk çeyrekte yükselen enflasyon, istihdam artışıyla birlikte güçlü kalmaya devam ediyor.


CME FedWatch Tool'a göre, bugünkü rakamlar öncesinde trader’lar ilk faiz indirimi beklentilerini haziran veya temmuza erteledi. Tüm yıl bazında maksimum üç faiz indirimi bekleniyor.


Bunların yanı sıra, dün konuşma yapan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari 2024'te hiç faiz indirimi yapılmaması ihtimalini öne sürdü. Başkanın sözleri hisse senetlerinde keskin bir ters yönlü harekete yol açtı ve ortalamalar %1'den fazla düşüşle kapandı. Bugünkü rakamların hemen ardından, takas işlemleri ilk faiz indirimi beklentilerinin eylül ayına çekildiğini gösterdi.


Raporun diğer detaylarına bakıldığında, işgücüne katılım oranının %62,5'ten %62,7'ye yükseldiği görülüyor ve bu da önemli sayıda insanın işgücüne geri döndüğünü gösteriyor. Ortalama saatlik kazançlar mart ayındaki beklentilere paralel olarak %0,3 arttı, bu rakam şubat ayında %0,2'ydi. Yıllık bazda ortalama saatlik kazançlar şubat ayındaki %4,3'ten %4,1'e ulaştı.


Daha Fazla Oku

    abdişsizlikABD Merkez BankasıBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk