Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Hazinesi Denizaşırı Kripto Piyasasını da Takip Ediyor

Üst düzey bir yetkili, Kongre üyelerinden Hazine'nin kripto erişimini genişletmek için yeni yasalar talep etti.

30 Kasım 2023 11:43

Güncellenme: 30 Kasım 2023 11:55

ABD Hazine Bakanlığı, milletvekillerine ve hükümete kripto sektörü üzerinde uyguluma ve yaptırım yetkisi verecek bir düzenleme istiyor. Ayrıca bakanlık, yetkilerini Amerika sınırlarının ötesine taşımak istiyor. 


Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, dün Washington’da yaptığı konuşmada, Kongre’nin üst düzey yöneticilerine “bakanlığın yetkilerini genişletmek ve dijital varlık alanındaki yasa dışı aktörlerin izini sürmek amacıyla aracılarını ve kaynaklarını genişletmeye yönelik bir öneri” sunduklarını söyledi.


Milletvekillerine gönderilen ve CoinDesk tarafından incelenen Hazine belgesine göre, Hamas da dahil olmak üzere terörist gruplar "fon akışlarını taşımak, depolamak ve karartmak için yeni sanal yöntemler kullanıyor. Bu yöntemler mixer platformlar da dahil olmak üzere kaçamak kripto para birimi ağlarının ve hizmetlerinin kullanımını kapsıyor."


Teklife göre Kongre, Hazine'ye terörizmi destekleyen borsalara karşı "yeni bir yaptırım yetkisi" vermeli.


Yaptırım araçları

Adeyemo, "yalnızca ilgili firmayı ABD finansal sisteminden çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda yaptırım uygulanan kuruluşla iş yapmaya devam eden firmaları da ABD finansal sisteminden koparacağını" söyledi.


Teklifte, milletvekillerinin bakanlığın Banka Gizliliği Yasası (BSA) kapsamındaki yetkilerini artırması ve “teröristler için finansmanı kolaylaştıran kripto para birimi kuruluşlarının ve hizmetlerinin hedef alınmasına” izin vermesi gerektiği belirtildi. Teklife göre, BSA kapsamında yer alan “kripto para borsaları, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP'ler), sanal varlık cüzdanı sağlayıcıları, belirli blok zinciri doğrulayıcıları ve merkeziyetsiz finans hizmetlerine” yönelik bir kategori oluşturulmalı.


Kripto endüstrisi ise şunu savunuyor: Cüzdan sağlayıcıları ve merkeziyetsiz finans (DeFi) kuruluşları gibi birçok oluşum, bu tür gereksinimleri karşılayamayacağından herhangi bir yasayla alt üst edilebilir.


Zero Knowledge Consulting'in kurucusu Austin Campbell, teklifin bazı makul noktaları olduğunu belirttiği Twitter paylaşımında, “talep edilen yetkilerin genişliğinin bazı teknik ayrıntılarla resmen alay ettiğini” söyledi.


Tether

Ayrıca hükümet, piyasa hacmine göre en büyük stabilcoin olan USDT’nin ihraççısı Tether ve benzer şirketler üzerinde de yetki sahibi olmak istiyor.


Adeyemo, bu konuda da seviyeyi yükseltiyor ve yine tüm dünyadaki stabilcoin ihraççılarını hedef alıyor. 


Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde çeşitli kurumlara verilen para cezaları arasında şimdiye kadarki en büyük kurumsal cezasını, Binance ile dünyayı sarsan 4,3 milyar dolarlık cezayı verdi. Anlaşma, küresel kripto borsasını derinden sarstı. Aynı zamanda bakanlık, kripto mixing hizmeti Sinbad’a da yaptırım uyguladı.


Daha Fazla Oku

    abd hazinesitetherkriptopiyasalaryaptırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk