Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Hazine Bakanlığı, Ulusal Çıkarlar İçin Dijital Doları Önerecek

Hazine Bakanlığı, CBDC'de nasıl ilerleneceğine dair önerilerde bulunacak.

9 Eylül 2022 15:40

Güncellenme: 9 Eylül 2022 18:08

ABD Hazine Bakanlığı, federal hükümete dijital bir dolar çıkarma çalışmalarına devam etmesini tavsiye etmeyi planlıyor ancak hükümet tarafından oluşturulan token’ların "ulusal çıkarlara" uygun olduğuna dair son adımın atılması gerekiyor.


Ulusal çıkarlar sorunu, Biden yönetiminin onaylamasına ve Meclis tarafından harekete geçmeye bağlı olacak. Bu ulusal çıkar kararı, ABD yasa koyucularının Federal Rezerv'e bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma yetkisi vermek için bir yasadan geçmesi gerekip gerekmediği sorusuyla daha da bulanıklaşıyor ama yakında ayrı bir analizde bu soru da cevaplanabilir.


Başkan Joe Biden'ın  Mart ayında verdiği kanun hükmünde kararnamesinde, federal hükümetinden çeşitli kripto önerileri istedi ve şimdi birçoğunun sunulması için son tarihler geldi. Hazine'nin önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen dijital dolar sorununun nasıl ele alınacağına dair olan belge şu sıralar en çok beklenen belgeler arasında yer alıyor, çünkü böyle bir token’ın çıkarılması dijital varlık endüstrisini altüst edebilir ve geleneksel banka ilişkileri üzerinde büyük etkileri olabilir.


Hazine Bakanlığı sözcüsü bu konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.


Yine de bir CBDC çıkarma konusundaki nihai karar Fed yönetim kuruluna ait. Başkan Jerome Powell, diğer üst düzey Fed yetkilileriyle birlikte merkez bankasının yönetim ve Meclis desteği olmadan hareket etmeyeceğini defalarca belirtti. Şimdiye kadar Fed, Cumhuriyetçilerin bir yanıt bulmak için en iyi çabalarına rağmen kmeclis onayının nasıl olması gerektiğini açıklığa kavuşturma konusunda oldukça isteksiz davrandı.


Adalet Bakanlığı, projenin kendi kripto raporu yayınladığında yeni bir yasa desteğinin gerekip gerekmediğini cevaplayabilir. Eğer yargı, bir CBDC'nin ülkenin çıkarına uygun olup olmadığına karar vermesi gereken tek kişinin başkan olduğunu söylerse, Powell ve yönetim kurulunun bir seçim yapma seçeneği olacak.


"Future of Money" raporu, dijital dolar için açıkça bir yönetim onayı sağlamayacak olsa da nasıl tasarlanabileceğine dair potansiyel fikirler önerebileceği söylendi. Ayrıca rapor, gelecek yıl başlaması beklenen gerçek zamanlı ödeme sistemi üzerinde yapılan çalışmaları da vurgulayacak ve bu da CBDC kararından dolayı biraz baskı alabilir.


Uzun vadeli proje

Çin gibi diğer ülkeler CBDC'lerle ilerlemiş olsa da Başkan Biden henüz hükümet token’ı yayınlama konusundaki görüşünü açıklamadı.


Biden, Meclis ve Fed sonunda dijital bir dolar çıkarmaya karar verse bile, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard'a göre bunu tasarlamak ve piyasaya sürmek beş yıl kadar sürebilir. Bu, kripto endüstrisine, kullanıcılar için bir alternatif olarak özel stabil coin'ler kurmak için uzun bir zaman sağlayacaktır. Fed yetkilileri, özel sektörün halka açık bir token’ın yanında dolara peg edilmiş kriptolar için de bir kapı açacağına inandıklarını söyledi.


CBDC'ler, bankaları kullanmayan veya kullanamayan tüketicilere finansal erişimi genişletmek için olası bir çözüm olarak da övüldü.


Fed yetkilileri, müşterilerin dijital dolarlarını yönetme rolüne sahip olacağına ve merkez bankasının tüketiciler için doğrudan dijital hesaplara sahip olmayacağı konusunda güvence verdi.


Bugüne kadar, Biden'ın ABD kanun hükmünde karanamesine göre üç rapor hazırladı. Bunlardan Perşembe günü yayınlan ve kripto’nun çevresel kayıtlarına odaklanmış olan belge büyük bir ses getirdi. Belge, endüstri için çevre standartları getirilmesi için çağrısında bulundu. İyileştirme eğer başarısızlıkla sonuçlanırsa, proof-of-work madenciliğinin sınırlandırılmasına, hatta yasaklanaması gerektiği yönünde görüşlere yol açabileceği öne sürüldü.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk