Layer 2

E-Bülten

Politika

ABD Düzenleyicileri, Kripto Borç Veren Voyager’a Müşterileri Yanıltmama Emri Verdi

Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigortası Şirketi, müşterilerinin devlet korumalarına sahip olacağına dair yanlış iddialarda bulunduğunu söyleyen Voyager'a durdurma ve vazgeçme beyanı yayınladı.

29 Temmuz 2022 09:34

Güncellenme: 29 Temmuz 2022 12:11

ABD bankacılık düzenleyicileri, Voyager Digital, şirketin hükümet tarafından sigortalandığına dair yanlış iddialarda bulunmayı bırakmasını emretti.

 

Perşembe günü yayınlanan bir açıklamaya göre,Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi, Voyager'a, şirketin başarısızlığı durumunda müşterilerinin fonlarının korunacağına dair herhangi bir beyanda bulunmayı bırakmasını emretti.

 

"Voyager, web sitesi, mobil uygulaması ve sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere çevrimiçi olarak çeşitli beyanlarda bulundu ve şunları belirtti veya önerdi: (1) Voyager'ın kendisi FDIC sigortalıdır; (2) Voyager kripto para birimi platformuna yatırım yapan müşteriler, Voyager'a sağlanan, Voyager tarafından tutulan, Voyager üzerinde veya Voyager ile birlikte sağlanan tüm fonlar için FDIC sigorta kapsamı alacaktır; ve (3) FDIC, müşterileri Voyager'ın başarısızlığına karşı sigortalayacaktır "dedi. "Bu beyanlar yanlış ve yanıltıcıdır ve bugüne kadar sahip olduğumuz bilgilere dayanarak, beyanların muhtemelen yanıltıldığı ve fonlarını Voyager'a yatıran ve fonlarına anında erişimi olmayan müşteriler tarafından güvenildiği görülmektedir."Ajanslar, ortak basın açıklamasında, "Bu gibi beyanların müşterileri muhtemelen yanılttığı, fonlarını Voyager'a yerleştiren ve fonlarına anında erişimi olmayan müşteriler tarafından güvenildiği anlaşılıyor" dedi. Toronto merkezli kripto borç veren şirket, bu ayın başlarında iflas koruması için başvuruda bulunarak çöktü.

 

Düzenleyiciler, Voyager'ın şirketin FDIC sigortalı olduğunu öne süren herhangi bir ifadeyi veya referansı "derhal kaldırmasını" ve Fed ve FDIC'ye yalnızca söz konusu referansların kaldırılmasını değil, aynı zamanda Voyager'ın bunu yapmak için hangi adımları attığını anlatan bir mektup "talep etti".

 

"FDIC mevduat sigortası ile ilgili yaptığınız herhangi bir beyanın doğru ve gerçek olduğuna inanıyorsanız, lütfen şunları sağlayın: (1) bu mektubun alınmasından itibaren iki iş günü içinde bu yazılı onay ve (2) herhangi bir ortamda veya platformda mevduat sigortası ile ilgili tüm bu beyanların tam listesi, tüm bu beyanların doğruluğunu destekleyen bilgi ve belgelerle birlikte, bu yazışma tarihinden itibaren en geç ongün içinde" denildi.

 

Fed ve FDIC, bunun neye benzeyebileceğini önermeden, gerekirse daha fazla harekete geçebilecekleri konusunda uyardı.

 

FDIC daha önce, borç verenin çökmesi durumunda Voyager'ın müşterilerinin fonlarının FDIC sigortalı olduğu iddialarını incelediğini doğruladı. Gerçekte, sadece Voyager'ın New York bankasındaki kendi omnibus hesabı kapatıldı.

 

CEO Stephen Ehrlich'e gönderilen hükümet mektubu, müşterilerin Voyager'a emanet ettiği parayı korumak için çok geç geldi. Bu aşamada, iflas mahkemelerini ve FTX gibi diğer firmalardan gelen diğer müdahaleleri izliyorlar.

 

Sam Bankman-Fried'in ticaret platformu, Voyager müşterilerine erken bir likidite teklifi yaptı, ancak Voyager'ın avukatları bunu yalnızca FTX'e fayda sağlayan "beyaz bir şövalye kurtarma gibi giyinmiş düşük toplu bir teklif" olarak eleştirdi.

 

İflas mahkemesi yargıcı Michael Wiles,  müşterilerden zaten duyuyordu ve mahkeme başkanına Massachusetts'ten Lisa Dagnoli mahkemeye sunduğu mektupta "lütfen pazarlamaları, harcamaları, mali faaliyetleri ve Voyager'a güvendiğimiz için finansal olarak ezilen insanlardan gelen para miktarı hakkındaki gerçeği duyun" dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk