Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Zirvedeki Bitcoin Vadeli İşlemler Borsası Artık CME

Borsa genellikle geleneksel finans kurumları tarafından tercih edildiğinden borsanın en üst sıraya yükselmesi bitcoin’e yönelik artan kurumsal talebi vurguluyor.

10 Kasım 2023 13:01

Güncellenme: 10 Kasım 2023 13:25

Chicago Ticaret Borsası (CME), bitcoin (BTC) vadeli işlem borsaları listesinde iki yıldır en üst sırada yer alan Binance’i geride bıraktı.


CoinGlass verilerine göre CME, son 24 saatte yaklaşık yüzde 4 arttı ve 24,7’lik bir pazar payına ulaştı. Ayrıca 4,07 milyar dolarlık açık pozisyon ile vadeli ve konsolide vadeli işlem borsaları arasında ilk sıraya yükseldi. Bu sırada Binance’teki açık pozisyonlar yüzde 7,8 oranında düşerek 3,8 milyar dolara geriledi. 


Sıralamalardaki değişim, toplam bitcoin açık pozisyonlarının 2 milyar dolar civarında düştüğü sırada gerçekleşti. Bu düşüş, Binance yatırımcılarını CME’nin piyasa katılımcılarından daha fazla etkiledi.Önce 18 ayın en yüksek seviyesi olan yaklaşık 38 bin dolara yükselen bitcoin, trader’ların Delaware eyaletine kayıtlı "iShares Ethereum Trust" tüzel kişiliğini fark etmesinin ardından 36 bin dolara geriledi. Benzer bir durum iShares'in sahibi BlackRock'ın haziran ayında spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulunmasından önce de yaşanmıştı.


Ancak CME’nin zirveye yükselişi bir anda olan bir şey değildi, yıl boyunca kademeli olarak gerçekleşti. Aynı zamanda bu gelişme kurumsal piyasa katılımcılarının bitcoin ticaretine artan talebini gösterdiğinden oldukça önemli.


Ticaret platformu FalconX'in araştırma başkanı David Lawant, konu hakkında “CME 2023’ün başından beri pazar payını artırıyor ancak BTC spot ETF’lerine yönelik heyecanın artması bu kazançları perçinlemiş durumda” dedi.


“CME’nin büyük çoğunlukla yalnızca büyük geleneksel finans kurumları tarafından kullanılan bir borsa olduğunu göz önüne alırsak, kitlenin kripto ilgisinin arttığını söyleyebiliriz.”


Daha Fazla Oku

    btcBitcoinvadeli işlemBinancecme

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk